Nadbiskup koadjutor mons. Mate Uzinić

Mons. Mate Uzinić rođen je 17. rujna 1967. godine u Dubravi, u Splitsko-makarskoj nadbiskupiji.

Dubrovačkim biskupom imenovan je na blagdan sv. Franje Saleškog 24. siječnja 2011. godine, a za biskupa je zaređen u dubrovačkoj katedrali na blagdan sv. Josipa 19. ožujka iste godine.

Papa Franjo imenovao ga je nadbiskupom koadjutorom Riječke nadbiskupije 4. studenog 2020. godine. U službu nadbiskupa koadjutora uveden je 16. prosinca u riječkoj katedrali sv. Vida.

Voditeljica Ureda: dr. sc. Bruna Velčić
Sjedište: Ivana Pavla II. br. 1, 51 000 RIJEKA
Tel: (051) 581-240
E-mail: koadjutorov.ured@ri-nadbiskupija.hr

Tajnik: vlč. Josip Mioč
ured (051) 581-241
E-mail: tajnik@ri-nadbiskupija.hr

Mons. Mate Uzinić

Rođen je 17. rujna 1967. godine u Dubravi, u Splitsko-makarskoj nadbiskupiji. U Dubravi je pohađao osnovnu školu, a gimnaziju u Nadbiskupskom sjemeništu u Splitu. Nakon obavezne vojne službe u trajanju od godinu dana (1986./1987.) na poluotoku Prevlaka, na Teološkom fakultetu u Splitu završava studij filozofije i teologije te postiže akademski stupanj bakalaureat 1993. godine. Zaređen je za svećenika Splitsko-makarske nadbiskupije 27. lipnja 1993. godine.

Tijekom tri godine obnašao je pastoralnu službu u župama Omić i Otrić-Struge. Godine 1996. nastavio je studij u Rimu na Papinskom lateranskom sveučilištu, postigavši 2000. godine licencijat iz crkvenog i civilnog prava. Po povratku u Split od 2000. do 2002. obnaša službu sudskog vikara i suca na Crkvenom interdijecezanskom sudu I. stupnja u Splitu i ujedno pastoralnog suradnika u župi Strožanac-Podstrana. Od 2001. rektor je Centralnoga bogoslovnog sjemeništa u Splitu. Od 2002. godine član je Prezbiterskog vijeća Splitsko-makarske nadbiskupije a od 2004. Vijeća Hrvatske biskupske konferencije za sjemeništa i duhovna zvanja.

Dubrovačkim biskupom imenovan je na blagdan sv. Franje Saleškog 24. siječnja 2011. godine, a za biskupa je zaređen u dubrovačkoj katedrali na blagdan sv. Josipa 19. ožujka iste godine.

Papa Franjo imenovao ga je nadbiskupom koadjutorom Riječke nadbiskupije 4. studenog 2020. godine. U službu nadbiskupa koadjutora uveden je 16. prosinca u riječkoj katedrali sv. Vida.

Službe u Hrvatskoj biskupskoj konferenciji:

  • Predsjednik Vijeća HBK za ustanove posvećenog života i družbe apostolskog života (20.10.2011.-13.10.2016.)
  • Član Biskupske komisije HBK za odnose s državom (23.1.2012.-12.11.2015.)
  • Predsjednik Pravne komisije HBK (31.3.2011.-15.11.2012.)
  • Član Pravne komisije HBK (15.11.2012.-13.10.2016.)
  • Član mješovite komisije HBK i HKVRP-a (od 15.11.2012.)
  • Predsjednik Vijeća HBK za život i obitelj (od 10.11.2015. do danas)
  • Predsjednik Biskupske komisije za Papinski hrvatski zavod sv. Jeronima (2019.-2020.)
  • Predsjednik Povjerenstva HBK za zaštitu maloljetnika i ranjivih osoba (od 9.9.2019. do danas)
Skip to content