Uz proslavu Dana pobjede – odgajajmo za mir
Kategorija:
Vijesti

Misom u najstarijoj gradskoj crkvi, Uznesenja Marijina, u jutarnjim je satima 4. kolovoza u Rijeci započeo program svečanosti proslave Dana pobjede i domovinske zahvalnosti i Dana hrvatskih branitelja. U organizaciji Zajednica udruga Domovinskog rata PGŽ-a, uz potporu Grada i uz sudjelovanje navijačke skupine Armada, u Rijeci je 31. obljetnica vojno-redarstvene operacije Oluja proslavljena dan uoči državnog praznika nizom komemoracija i događanja u središtu grada.

Misu je predvodio Mario Tomljanović, generalni vikar Riječke nadbiskupije i voditelj odsjeka za pastoral branitelja, članova njihovih obitelji i stradalnika Domovinskog rata uz zahvalu Bogu za njihovu hrabrost i žrtvu te poruke Božje ljubavi, praštanja i zajedništva. Propovijedao je župnik Sanjin Francetić te okupljene veterane i predstavnike oružanih snaga pozvao da se, zahvalni Bogu na daru slobode, u svim teškoćama uzdaju u Gospodina i iskreno mole da s vjerom slijede Božji plan i budu što bolji ljudi. „Nikada nećemo biti savršeni, ali molimo istinitog Boga da nam pomogne da se ostvari njegov plan s nama. To ne znači činiti čudesa. Rješenje je jednostavno: sakramenti, posebno ispovijed i pričest te čitanje Svetog pisma. Sve su to prilike gdje možemo uz Božju pomoć hrabro koračati ovom zemljom, bez straha.“

Propovjednik je istaknuo važnost odgoja za mir, podsjetivši da nažalost ima stotinu mjesta u svijetu gdje još uvijek traju ratni sukobi. U tome se nadahnuo porukama pape Lava XIV. „Papa često ističe da nije rješenje u tome da se naoružavamo, nego je rješenje u tome da se odgajamo za mir. Da budemo sposobni živjeti u miru, a to znači da trebamo biti pravedni. To je zapravo zadatak koji Papa stavlja pred nas. Možemo reći da bi cilj čovječanstva trebao biti da budemo društvo bez policije jer tada nam ne bi trebao represivni sustav.“

Pozvao je okupljene da u vjeri izgrađuju takvo društvo te podsjetio na žrtvu branitelja koja može biti temelj. „Zahvalni smo Bogu za ljude koji su nas branili, koji su branili svoju obitelj, svoj zavičaj i svoj dom. Bili ste spremni, ako je potrebno, i svoj život izložiti, samo da sačuvate ono što je vrijedno. To je analogija koju pred nas stavlja Isus kad govori: ‘Tko želi biti moj učenik, neka uzme svoj križ i neka pođe za mnom’.“ Podsjetio je na velikane Crkve u Hrvatskoj, kardinale Stepinca i Kuharića koji su u vremenima rata imali hrabrosti pozivati na mir i pravednost, praštanje umjesto osvete i zaštitu potlačenih umjesto nasilja.

„Prvi Isusov pozdrav nakon što je uskrsnuo je ‘Mir vama!’. Isus je onaj koji donosi mir. I onaj koji je Isusov učenik nije onaj koji želi ratovati, nego želi biti u miru. U miru sa svima, u svojoj obitelji prije svega, u susjedstvu, u društvu. To je nekad teško, to je borba. Borba najprije sa svojom naravi, da to odgajaš u samome sebi. Ne biti agresivan, ne se postavljati napadački. Nego zajedno s Isusom donositi mir“, poručio je Francetić.

Nakon mise na zvonik Vele crikve – Kosi toranj, uz intoniranje hrvatske himne podignuta je velika zastava Republike Hrvatske, a nekoliko domoljubnih pjesama otpjevala je učenica iz Delnica, Katja Mušinov. Nakon podizanja zastave uslijedio je mimohod „Pobjednik 2026“ riječkim Korzom do Mosta hrvatskih branitelja gdje su sudionici položili vijence i zapalili svijeće u sjećanje na poginule branitelje.

Proslava 31. obljetnica Oluje te Dan pobjede i domovinske zahvalnosti i Dan hrvatskih branitelja u Rijeci će biti nastavljena i 5. kolovoza koncertom Opće opasnosti i paljenjem 222 baklje na Molo longu u znak zahvalnosti za isto toliko poginulih hrvatskih branitelja s područja Primorsko-goranske županije.

Skip to content
Riječka nadbiskupija
Zaštita osobnih podataka

Ova web stranica koristi kolačiće tako da vam možemo pružiti najbolje moguće korisničko iskustvo. Podaci o kolačićima pohranjuju se u vašem pregledniku i obavljaju funkcije poput prepoznavanja kod povratka na našu web stranicu i pomaže našem timu da shvati koji su dijelovi web stranice vama najzanimljiviji i najkorisniji.