Rudolf Eckert bio je ‘Riječki Ivan Merz’

U povodu  100. godišnjice smrti dr. Rudolfa Eckerta, u četvrtak 12. ožujka župnik župe sv. Jurja na Trsatu fra Ivan Miklenić predvodio je misno slavlje i molitvu na trsatskom groblju u kapeli sv. Mihovila. Prigodnu propovijed uputio je župnik podvežičke župe sv. Terezije od Djeteta Isusa, vlč. Ivan Šarić.

Rudolf Eckert iznad svega htio je u svome životu biti Božji i svoje znanje i sposobnosti stavio je Bogu na raspolaganje, rekao je fra Ivan. Dodao je da nam Crkva dobre primjere poput Eckerta stavlja za uzore. Od njih možemo naučiti kako se zauzimati za Kristove vrijednosti.

Visoki jubilej Eckertove smrti mogućnost je da Bogu zahvalimo na čovjeku koji je bio duboko utkan u Božje srce, u ovaj grad i hrvatski narod, rekao je vlč. Šarić. „Činjenica da se i nakon 100 godina netko okupio na misi govori nam da ono što je Božje, ne umire. Također, Eckert nije jedina osoba koje se trebamo sjećati. U Rijeci je bilo još puno ljudi koji su zaslužili našu hvalu, a iz čijih primjera vidimo da vrijeme koje darujemo Bogu je vrijeme vječnosti.“ U nastavku je istaknuo da smo svi pozvani na svetost i da se svakodnevno moramo pitati odlučujemo li se za Boga.

Često štujemo inozemne svece, što je dobro jer smo jedna Crkva, ali najprije bi trebali iskazati čast hrvatskim ljudima poput Rudolfa Eckerta, kazao je vlč. Šarić. Dodao je da se rukopisi o dr. Eckertu nalaze u Kongregaciji za proglašenje svetih i blaženih, te da je on svijetli uzor kako je svetost ostvariva. „Vjera nije nešto apstraktno i neodređeno, nego baština koju su nam po svetačkom primjeru donijeli ljudi poput Rudolfa Eckerta i koja je živa i do današnjih dana.“ Zaključujući propovijed istaknuo je kako Eckerta mnogi uspoređuju, ali i nazivaju – Riječki Ivan Merz.

Po završetku misnoga slavlja vjernici, predvođeni fra Ivanom i vlč. Šarićem, uputili su se do groba Rudolfa Eckerta na molitvu.

Rudolf Eckert (Travnik, 27. veljače 1889. – Rijeka, 12. ožujka 1915.) bio je novinar i publicist, član hrvatskog katoličkog pokreta. Godine 1912. započeo je s Petrom Roguljom i Milanom Pavelićem uređivati „Riječke novine“ koje su pokrenuli riječki kapucini.  Iste godine postaje članom Hrvatskoga katoličkog seniorata i ostvaruje bližu suradnju s biskupom Antunom Mahnićem. Kad su u kolovozu 1914. odlukom vlasti „Riječke novine“ obustavljene zbog naglašene hrvatske orijentacije, Eckert ih sa suradnicima premješta u Zagreb gdje nastavljaju redovito izlaziti pod nazivom „Novine“ i njegovim glavnim uredništvom.

Dr. Rudolf Eckert je pripadao vrhu hrvatskoga sveučilišnog katoličkog pokreta koji je u otporu liberalizmu, materijalizmu i evolucionizmu (Ch. Darwin, E. Haeckel) te austrijskoj i ugarskoj politici nastojao u katoličanstvu i novoj socijalnoj politici pronaći hrvatske vrijednosnice i sačuvati osobitosti hrvatskog društva i čovjeka. Zbog prerane smrti djelo mu je ostalo tek u obrisima.

Umro je na glasu svetosti 12. ožujka 1915. Pokopan je 14. ožujka najprije na groblju Kozala, da bi 7. srpnja 1935. njegovi posmrtni ostaci bili prenijeti na groblje Trsat, u blizinu kapelice sv. Mihovila.