Obraćenje nije odricanje od vlastitog identiteta
Kategorija:
Vijesti

Misa posvete ulja

„Obraćenje je danas možda teže ostvarivo nego u neka prijašnja vremena. Naime, današnji je način života posebno obilježen sklonošću prividu, glumi, trajnom predstavljanju da smo nešto što stvarno nismo“, rekao je riječki nadbiskup Ivan Devčić u propovijedi na Veliku srijedu 27. ožujka u katedrali sv. Vida.

Misom posvete ulja i obnovom zavjeta svećenici Riječke nadbiskupije proslavili su spomen ustanovljenja svećeničkog reda na Posljednjoj večeri, tradicionalno dan uoči Velikog četvrtka. Nadbiskup Devčić na misi je blagoslovio i posvetio ulje koje će se u tijeku godine koristiti za podjelu sakramenata bolesničkog pomazanja, krizme i svetog reda te u obredima posvete oltara i crkve.

Blagoslivljajući ulja nadbiskup je svećenike i vjernike podsjetio na sakramente za koje se ulja koriste. Svećenike je potaknuo da više pozornosti posvete bolesnima i uklone predrasude o sakramentu bolesničkog pomazanja kako bi ga što više bolesnih primilo. Naglasio je i važnost pastorala mladih, prvenstveno rad s onima koji primaju sakrament krizme. Na kraju je pozvao vjernike da mole za svećenike, a posebno za dvojicu đakona koji će se u svibnju zarediti za svećenike. U prinosu darova predstavnici župnih Caritasa prikupljene priloge donijeli su pred oltar i darovali ih nadbiskupijskom Caritasu.

Produbljujući u propovijedi analizu obraćenja i otuđenosti današnjega čovjeka, nadbiskup je objasnio da je posljedica te otuđenosti nezanimanje za obraćenje. To nezanimanje može biti i izraz narcisoidne usmjerenosti ili duh relativizma koji odbacuje svaku objektivnu istinu i normu promovirajući pojedinca za zadnje mjerilo istine i dobra. „Razumljivo je da se obraćenje u takvom ozračju može lako shvatiti kao otuđenje, kao odricanje od svoga ja i time od toga da se bude sam kreator vlastitog  identiteta i ličnosti. Tako nastaje odbacivanje obraćenja u ime nekog prava na svoj stav, na svoje ja, na raspolaganje samim sobom. Takav se čovjek ne oglušuje samo na pozive na obraćenje nego to čak doživljava kao nedopušteno miješanje u njegov život.“ 

Objasnio je kako se pozitivno shvaćanje obraćenja gleda kao izgrađivanje osobnosti te odnosi na prošlost i okrenuto je budućnosti.Ipak, više nego odvraćanje od loše i grešne prošlosti, obraćenje je okretanje prema budućnosti koju nam otvara iskustvo Božjega milosrđa i vjernosti. Upravo nam to iskustvo omogućava napuštanje prošlosti i usmjeravanje prema novom životu na koji nas Bog poziva“, rekao je nadbiskup dodavši kako je tako shvaćeno obraćenje poglavito dar, Božji dar čovjeku, koji on, naravno, treba u poslušnosti i zahvalnosti prihvatiti.

Obraćajući se svećenicima, nadbiskup je istaknuo da evanđelje upozorava na paradoksalnu činjenicu da je Isusov navještaj nailazio na otvorenost i prihvaćanje kod grešnika i pogana, a na odbijanje kod onih koji su u određenom smislu bili religiozno ispravni. „Pouka je jasna. To što smo u Božjoj blizini, što slušamo Božju riječ i slavimo njegove tajne, nije jamstvo da mu i srcem pripadamo, odnosno da u svojoj nutrini, unatoč svoj izvanjskoj blizini, nismo daleko od njega. Prema tome, draga braćo svećenici, ozbiljno uznastojati oko vlastitog obraćenja znači stalno paziti i pomno ispitivati kakav je naš stvarni odnos prema Bogu, kojemu kao svećenici, dakle, kao najbliži suradnici, trebamo služiti.“

Skip to content
Riječka nadbiskupija
Zaštita osobnih podataka

Ova web stranica koristi kolačiće tako da vam možemo pružiti najbolje moguće korisničko iskustvo. Podaci o kolačićima pohranjuju se u vašem pregledniku i obavljaju funkcije poput prepoznavanja kod povratka na našu web stranicu i pomaže našem timu da shvati koji su dijelovi web stranice vama najzanimljiviji i najkorisniji.