Početak korizme obilježen novim početkom župne crkve Uznesenja Blažene Djevice Marije: Prezentacija obnovljenih svodova pokrajnje lađe crkve

U petak, 7. ožujka u najstarijoj riječkoj župnoj crkvi Uznesenja Blažene Djevice Marije (Assunta / Vela crikva) prezentirani su obnovljeni svodovi pokrajnje lijeve lađe crkve.

Time se obilježio kraj šestomjesečnih konzervatorskih i građevinskih radova na tom dijelu sakralnom objektu. Misno slavlje je tom prigodom predvodio riječki nadbiskup i metropolit Mate Uzinić u zajedništvu sa župnikom i kanonikom Sanjinom Francetićem. Svečano misno slavlje i njemu prethodnu pobožnost križnog puta, kao i sam program prezentacije obnovljenih svodova glazbeno su animirali Pučki kantači Župe sv. Mihovila iz Kaštel Kambelovca.

Ujedno se obilježio i početak korizmenog vremena, vremena priprave za slavlje blagdana Uskrsa, što je nadbiskup Mate Uzinić posebno naglasio u propovijedi riječima: „U korizmenom  vremenu jedna od najznačajnijih praksi je praksa posta. Čemu bi post trebao voditi? Post postoji i u drugim religijama; sam Isus nije posebno isticao ni naglašavao post. Da bi on doista bio kršćanski post, mora dovesti do dva cilja zbog kojeg uopće postoji, kako bi nas mogao dovesti do trećeg cilja.“ Govoreći o ciljevima kršćanskog posta i odricanju, nadbiskup Uzinić je naglasio: „Čemu bi najprije post trebao dovesti? Post bi nas trebao odvratiti od našega egoizma, prignutosti i okrenutosti sebi samome, da se oslobodimo od gledanja samo na sebe. U ovom vremenu korizme, posebno se govori o odricanju od ovoga ili onoga.

O postu se govori kao o nečemu što je dobro i zdravo za nas, no to nije dovoljno jer nas usmjerava prema nama samima, što je u našem interesu. To je dobro, ali to nije kršćanski post. Kršćanski post bi nas trebao izmjestiti iz središta, kako bi se u to središte mogao staviti netko drugi.“ Osvrnuvši se na riječi proroka Izaije, nadbiskup Uzinić je poručio: „Kad mi više nismo u središtu, primijetimo drugoga, ona nam bude brat i sestra. Postajemo prignuti prema drugima. Stoga prorok Izaija kaže onima koji poste, stavljajući sebe u središte i pritom gaze druge, ‘vi se pretvarate u neke koji poste, ali radite zlo drugima’? Kakav je post Bogu mio, on kaže: ‘kidati okove nepravedne, razvezivati spone jarmene, puštati na slobodu potlačene, slomiti sve jarmove, podijeliti kruh svoj s gladnima, uvesti pod krov beskućnike, odjenuti onoga koga vidiš gola i ne kriti se od onoga koji je tvoje krvi’.

Postoji ovdje opasnost da brinemo samo za one ‘svoje krvi’, ali svi smo mi jednaki, ‘krvavi ispod kože’ i ne smijemo se kriti, posebno nakon što smo postili, od onih kojima smo potrebni prići i u njima prepoznati braću i sestre. Čemu će to dovesti? Cilj takvog posta je da budemo s Gospodinom. Cilj je da nam post više ne bude potreban, a to se događa kada je Zaručnik s nama. Kada Krist u nama djeluje onda više nije potreban post. Postigli smo ono čemu je post služio: skupa s Njime smo se prignuli na svoju braću i sestre.“

Po završetku misnog slavlja, okupljenim vjernicima obratio se i župnik Sanjin Francetić, osvrnuvši se na protekle radove i poteškoće s kojima su se izvođači i konzervatori susretali prilikom obnove svoda lađe župne crkve Uznesenja BDM.

„Zahvaljujem svim radnicima, umjetnicima i majstorima prilikom izvođenja ovih radova na svodu naše župne crkve. Ovo je crkva od iznimne umjetničke vrijednosti, stoga zahvaljujem i konzervatorima na prepoznavanju toga, na trudu i oko obnove ne samo svoda, već i zavjetne slike posvećene blaženom kardinalu Alojziju Stepincu. Posebno zahvaljujem nadbiskupu Mati Uziniću na podršci.“, poručio je župnik Francetić.

Uslijedila je prezentacija radova na obnovljenom svodu, prilikom koje se prvi okupljenima obratio konzervator dr. sc. Željko Bistrović. Osvrnuo se na protekle radove iz gledišta konzervatora: „Radove smo uspjeli dovršiti ograničenim sredstvima, možemo biti ponosni na dovršenje radova , postavu skele i nabavljanje materijala u ovom kratkom vremenu. Trudili smo se očuvati time umjetničku posebnost ove crkve, koje ne manjka. Zahvaljujem se restauratorima koji su se potrudili oko provedbe radova i popravaka; provedbi radova su pristupili kvalitetno i profesionalno. Lapidarij crkve je u procesu obnove, kao i crkva svetih Fabijana i Sebastijana.“

U nastavku govora o prezentaciji radova u župnoj crkvu Uznesenja BDM, okupljenima se obratio i restaurator mr. spec. Grzegorz Jan Rodak koji je objasnio kako su radovi na svodu tekli kroz pojedine faze od stabilizacije svoda do završnih radova. Zahvalio se ekipi restauratora s kojima je radio na brzom i efikasnom dovršenju radova u razdoblju od šest mjeseci od početka radova. Osvrnuo se i na infrastrukturne poteškoće u ostvarenju radova, te na održanje postignutog stanja restauracije, izrazivši nadu da će građani grada Rijeke, vjernici i posjetitelji ove župne crkve još dugo vremena moći uživati u obnovljenom prostoru.

Nakon završetka prezentacije, u kojoj su se mogli vidjeti i prizori „prije“ i „poslije“ restauracije spomenutog svoda pokrajnje lađe crkve, sve su još jednom uz pjesmu ispratili Pučki kantači sv. Mihovila iz Kaštel Kambelovca.

Obnovu još čeka spomenuti lapidarij nadgrobnih spomenika u dvorištu crkve, a potrebno ga je natkriti i osvijetliti. Crkva svetih Fabijana i Sebastijana također kreće u obnovu: odobrena su novčana sredstva za obnovu pročelja i pokrajnjeg oltara. Novost je i postavljanje seizmološkog uređaja koji će pratiti podrhtavanje tla, a postavljen je radi očuvanja znamenitog Kosog tornja- zvonika pokraj župne crkve, kao i radi sigurnosti građana.

Eva Marković

Skip to content