Hodočašće i duhovna obnova medicinskih sestara i tehničara

Hrvatskog katoličkog društva medicinskih sestara i tehničara – Ogranak Rijeka, u subotu 26. travnja hodočastio je na franjevački otočić Košljun radi duhovne obnove i rasta u vjeri. Program je vodio duhovnik ogranka, svećenik Nikola Vranješ, a hodočasnike na rivi Košljuna dočekao domaćin, fra Ivica Strčić.

Članovi Ogranka najprije su u samostanskoj crkvi slavili misu s nakanom za blagopokojnog papu Franju. Homilija duhovnika bila je u znaku potrebe za svjedočenjem evenđelja na tragu pape Franje, te izgradnje povjerenja u crkvenim zajednicama u otvorenosti  uma i srca za svakoga. Uskrsnuće Gospodinovo nije predmet laboratorijskog dokazivanja, istaknuo je duhovnik. Kršćanski život je naprotiv, u prvome redu stvarnost vjere i to prema temeljnom primjeru, onome samoga Gospodina Isusa Krista, koji svjedoći svojim životom, ali i smrću i uskrsnućem. Liturgiju je pjesmom animirao Cvetan Pelčić uz orguljašku pratnju Josipa Strčića. Jedna od liturgijskih pjesama bila je Pjesma stvorova, koju je prije 800 godina ispjevao sv. Franjo Asiški, a s radošću ju je mnogo puta na istim orguljama izvodio sluga Božji fra Ivo Peran, čiji se grob nalazi iza glavnoga oltara u crkvi.

Nakon kraćega opuštanja u blagotvornom okruženju samostana okupili su se na duhovni susret na temu „Uskrsnuće i Život – Kralj milosrđa“. Razmatranje je uključilo razlučivanje dviju prispodoba iz Evanđelja: one o Isusu i učenicima na putu u Emaus i one o milosrdnom Ocu. Prva je prispodoba pouka o naravi cijeloga kršćanskog života u znaku uskrsnuća. Razmatrajući prispodobu o milosrdnom Ocu duhovnik je naglasio  kako je Otac uvijek tu za oba sina, On ih ljubi i živi za njihovu ljubav, no ljube li oni Oca i ljube li se međusobno? MlađI sin izabrao je bogatstvo, a satriji  život pod maskom služenja. Važno je spoznati bezuvjetnu Očevu ljubav i shvatiti da je stvarno bogatstvo životni odnos povezanosti s Ocem u ljubavi.

Nakon ručka u samostanskoj blagovaonici fra Ivica je članove Ogranka proveo crkvom, samostanom, muzejima i upoznao s povjesnim i kulturnim znamenitostima. Također je naglasio vjerski život i poslanje redovnika franjevaca koji su čuvari i promicatelji kulturne i vjerske baštine otvoreni za sve ljude navještajući  radosnu vijest.  Članovi Ogranka mogli su uživati u vođenom obilasaku otoka Košljuna sa fra Ivicom otkrivajući mnoga mjesta u prirodi koja potiču na pobožnost i zahvalnost. Slušali smo zvukove prirode, molili, pjevali  i zahvalno slavili Gospodina. U svoju svakodnevnicu ponijeli smo duhovne poticaje i milost toga dana, poručili su hodočasnici.

Nada Strčić

 

Skip to content
Riječka nadbiskupija
Zaštita osobnih podataka

Ova web stranica koristi kolačiće tako da vam možemo pružiti najbolje moguće korisničko iskustvo. Podaci o kolačićima pohranjuju se u vašem pregledniku i obavljaju funkcije poput prepoznavanja kod povratka na našu web stranicu i pomaže našem timu da shvati koji su dijelovi web stranice vama najzanimljiviji i najkorisniji.