Predstavljeni radovi na župnoj crkvi Uznesenja BDM i popratnim objektima

U srijedu 23. listopada u najstarijoj riječkoj župnoj crkvi, Uznesenja BDM (Vela crikva / Assunta) održana je konferencija za novinare o radovima na ovom sakralnom objektu kao i konzervatorskim i građevinskim radovima koji su vezani uz ovu župnu crkvu, prije svega „kosi toranj” koji je zvonik spomenute crkve. Također, na konferenciji predstavljeni započeti radovi na lijevoj lađi crkve. Uz župnika Sanjina Francetića, na konferenciji su sudjelovali konzervator Željko Bistrović i restaurator Grzegorz Jan Rodak.

U ovu crkvu značajnija sredstva počela su se ulagati 2017. godine kada su započeli restauracijski radovi u južnom brodu crkve, rekao je Bistrović. Ove godine započeli su radovi u lijevoj lađi crkve.

Izraziti problemi započeli su nakon iskapanja na području današnje podzemne garaže i susjedne zgrade 90-ih godina prošlog stoljeća. Tada su se pojavile pukotine na stropovima i počeli su otpadati dijelovi štukature. Postavljena je zaštitna skela po cijeloj crkvi i započeli su radovi na učvršćivanju temelja crkve i zvonika. Činilo se da će uređivanje izvora Lešnjak smanjiti oštećenja na crkvi, ali ona su se i dalje nastavila (između ostalog i zbog prometa). Statički je crkva trenutno stabilna pa se 2017. g. započelo uređivati slikarije na svodovima desne lađe, ali ubrzo su uočeni nedostatci na krovu koji je „obnovljen” deset godina ranije. Zbog toga su planirani restauratorski radovi u unutrašnjosti crkve zaustavljeni i ponovno se započelo s uređenjem krova na obje lađe, svetištu i sakristijama. Nadalje, uz župnu crkvu vezan je zvonik, kripte ispod svetišta u kojima se nalaze grobnice, crkveno dvorište u kojem je postavljen lapidarij, a na susjednoj parceli župna kuća i parking. Na svemu spomenutom započeti su mnogi projekti koji još uvijek nisu dovršeni, dok se u medijima spominju na neadekvatan način. Župna crkva je u liturgijskoj upotrebi, svakodnevno otvorena za turističko razgledavanje, a često je dana na raspolaganje kulturno-umjetničkim događanjima (koncerti, izložbe). Navedeno je spomenuto i u dopisu kojega je župnik uputio Ordinarijatu, Uredu Župana, Uredu Gradonačelnika kao i Mjesnom odboru Školjić za pomoć u financiranju potrebnih radova.

Restaurator Rodak izrazio je nadu da bi dio radova na lijevoj lađi trebao biti gotov do Božića ove godine nakon čega bi se krenulo u radove na glavnom brodu crkve.

Zvonik, kojega Riječani zovu ‘kosi toranj’, nije moguće staviti u funkciju turizma jer tehnički nije izvedivo da u njega ulaze posjetitelji i dođu do vrha. Razlog tomu je konstrukcija koja učvršćuje zvonik i položaj zvona zbog čega se nije moguće kretati po posljednjoj loži, rekao je Francetić. Tijekom izvođenja svih radova crkva će ostati otvorena za vjernike i turiste koji su velikom broju hodočaste u ovaj sakralni objekt koji je spomenik kulture nulte kategorije.

Francetić je najavio uređenje lapidarija kao i zavjetne kapele Riječana sv. Fabijana i Sebastijana. Postojeći lapidarij u dvorištu crkve je nedovršen jer nedostaje nadstrešnica. Te ploče su svjedočanstvo o građanima stare Rijeke. Iako je većina preklesana 1725. i 1726. g., jedna je još uvijek sačuvana te ima posebno značenje za grad jer je pisana na dijalektu riječkog puka, fijumanskom dijalektu, a datira iz 1665. g. Jednako su važne nadgrobne ploče obitelji Orlando – donatora glavnog oltara crkve.

Kapela sv. Fabijana i Sebastijana također je u izrazito trošnom stanju. Za nju je izrađen projekt za osnovne popravke: sanaciju pročelja, uređenje oltara ispod kojega propada temelj i uređenje poda na koru. Župnik je na kraju izrazio nadu kako će institucije imati želje za pomoći u obnovi navedenih objekata, bisera sakralne baštine grada Rijeke.

Skip to content