Krist je naš dirigent, a evanđelje njegova partitura.

Svečano i raspjevamo bilo je u nedjelju 24. studenog, na svetkovinu Krista Kralja, u katedrali sv. Vida na misi kojom su župni zborovi Riječke nadbiskupije proslavili nebesku zaštitnicu crkvene glazbe i glazbenika, sv. Ceciliju dj. i mč. Događaj su organizirali Nadbiskupijska škola za crkvenu glazbu i Povjerenstvo za crkvenu glazbu, a svečano liturgijsko slavlje, na kojemu su pjevali združeni zborovi, predslavio je riječki nadbiskup Mate Uzinić.

Čestitajući pjevačima i sviračima blagdan njihove nebeske zaštitnice te zahvalivši svima na angažmanu koji u svojim župama s ljubavlju čine, na početku je istaknuo povezanost u liturgiji jednih s drugima, odnosno svećenika i pjevača u župnim zborovima. Govoreći o svetoj Ceciliji, naveo ju je kao primjer za nasljedovanje jer ono što ju je učinilo svetom jest njezin život koji je bio pjesma Gospodinu.

Osvrćući se na liturgijska čitanja (Dn 7,13-14; Ps 93,1-2.5; Otk 1,5-8; Iv 18,33b-37), istaknuo je da Krist nije poput nekog ovozemaljskog kralja, kako misli Pilat, a koji je izdvojen, kojemu se svi klanjaju, koji ima moć i vlast i može odlučivati o životu i smrti. Mnogi sebi danas prisvajaju tu vlast, a Krist pod pojmom „kralj“, misli na onoga koji je izdvojen da bi služio drugima, da bi svoj život položio za druge. Podsjetio je na događaj u Dvorani posljednje večeri, na kojoj se Isus „predao za hranu“: to znači njegovo „biti kralj“. Isus je oprao noge svojim učenicima i nakon toga ih potaknuo da čine isto. „Prvi među vama neka bude poslužitelj drugima. To je Kristovo ‘biti kralj’ i to je poslanje Crkve i nas kršćana u ovome svijetu u kojemu želimo pokazati da je Krist Kralj služeći jedni drugima, služeći braći ljudima.“

Crkva je dobila zadaću biti u Kristovoj službi za dobro svijeta – to znači ono što smo pozvani činiti – nastaviti Kristovo djelo, od njegovog prvog dolaska do njegova ponovnog dolaska. Tako omogućavamo Kristu da može biti „sada“, u ovom našem vremenu i svijetu, rekao je Uzinić i naveo da to trebamo činiti na različite načine, u skladu sa svojim darovima. „Svatko od nas treba i davati i biti spreman primati. Svatko treba dati svoj doprinos, puštati svoj glas usklađen s glasom drugih i to je ovo što vi činite kao zbor. Na način da je Krist dirigent, onaj koji nas vodi, da je on naše nadahnuće, a partitura je njegovo evanđelje koje pjevamo ne samo riječima, nego i životom.“

Uzinić je podsjetio na aktualnu Godinu molitve i pripremu za Jubilejsku godinu i proslavu 100. obljetnice utemeljenja biskupije u gradu Rijeci. Pozvani smo moliti, a uzor je molitva Oče naš u kojoj molimo: „….sveti se Ime Tvoje. Dođi kraljevstvo Tvoje…“. To što molimo pozvani smo pretvarati u život, istaknuo je propovjednik. Ne možemo od Boga moliti da dođe njegovo kraljevstvo, ako se ne potrudimo da njegovo kraljevstvo dođe u naše srce i promijeni nas te to ugradimo u rast Božjeg kraljevstva. „Dva su načina na koja trebamo djelovati u ostvarenju kraljevstva Božjega“, kazao je Uzinić. Kao prvi naveo je da u Crkvi svatko treba dati svoj udio, treba dati sebe. U Crkvi ne mogu biti samo svećenici, nego svatko od nas ima svoje mjesto i ulogu. Posebna služba je i biti u zboru. Treba i moći i željeti se uključiti. „Mi svećenici vam to trebamo moći omogućiti, a vi koji imate poziv trebate odgovoriti na taj poziv – trebate željeti“, poručio je nadbiskup članovima župnih zborova.

Drugi način je uključiti se u stvaranje kraljevstva Božjega u društvu, u svijetu u kojemu živimo. To ne smije biti s postrojbama i vojskama. Nismo poslani da bismo drugima vladali i dominirali, nego služili. U tom svijetu Isusov sustav vrijednosti treba postati onaj sustav koji ćemo propagirati, za koji ćemo se zauzimati, za njegovo evanđelje koje je nas promijenilo, da ono bude naš doprinos društvu u kojemu živimo. Okupljene zboraše potaknuo je da se trude promijeniti svijet u kojemu živimo, ne na način svijeta, ne na način Pilata, nego da to čine na Kristov način, a njegov način je služenje u ljubavi do kraja.

Zborovi su na kraju mise izveli novu skladbu posvećenu sv. Ceciliji, za koju je tekst napisao Marko Stanić, a glazbu skladao maestro Giovanni Geraci. Zborovima su ravnali voditeljica Nadbiskupijske škole za crkvenu glazbu, Andrejka Srdoč Geraci i zborovođa katedralnog zbora Nino Naćinović, a za orguljama je bio orguljaš katedralnog zbora Davor Juretić.

 

Na euharistijskom slavlju sudjelovali su sljedeći zborovi: 

– Katedralni zbor Cantores Sancti Viti (voditelj Nino Načinović, orguljaš Davor Juretić)

– Nadbiskupijski zbor (voditelji Giovanni i Andrejka Geraci)

– Župni zbor Župe Uznesenja B.D.M. – Assunta (voditelj Damjan Poljančić)

– Župni zbor Župe Gospe Lurdske sa Žabice (voditelj Nikola Kovačić)

– Župni zbor Župe sv. Romualda i Svih Svetih s Kozale (voditeljica Silvija Segnan)

– Župni zbor Župe Marije Pomoćnice s Banderova (voditelj Josip Mežnarić/orguljašica Sanja Kranželić)

– Župni zbor Župe “Lahor” iz Donje Drenove (voditelj Stipe Bilić/Lucija Milardović)

– Župni zbor Župe sv. Terezije od Djeteta Isusa iz Donje Vežice (voditeljica Valentina Skender)

– Župni zbor Župe Srca Isusova sa Zameta (voditelj Damijan Srdoč)

– Župni zbor Župe “Fra Ivo Peran” iz Krnjeva (voditelj Milan Brkić)

– Župni zbor Svetišta Majke Božje Trsatske (voditelj fra Mario Zrakić/ orguljaš Josip Strčić)

– Župni zbor Župe sv. Mihovila iz Jelenja (voditelj Bartol Reljac)

– Župni zbor Župni zbor sv. Maksimilijana Kolbea iz Podhuma (voditeljica Ana Marija Vujić)

– Župni zbor Župe sv.  Filipa i Jakova iz Grobnika (voditeljica Marija Ostović-Babić)

– Župni zbor Župe sv. Antona opata iz Šmrike (voditelj Mihael Nikolić)

– Župni zbor Župe sv. Izidora iz Skrada i sv. Vida iz Kupjaka (voditeljica Nada Podnar)

– Župni zbor Župe sv. Filipa i Jakova iz Novog Vinodolskog  (voditeljice sestre iz zajednice Omnia Deo), te predstavnici drugih župnih zborova Riječke nadbiskupije.

Skip to content