Sve ideologije su prolazne

Riječani su 16. svibnja proslavili sv. Ivana Nepomuka koji je zaštitnik kapelice na mostu preko Rječine. U organizaciji riječkih župa Marijina Uznesenja i svetih Ćirila i Metoda, proslava svetog Ivana Nepomuka započela je krunicom na trgu ispred hotela Kontinental, a misu je predvodio porečko-pulski biskup u miru Ivan Milovan. Istaknuo je kako se misa slavi na mjestu na kojemu je bila državna granica i koje je svjedočilo brojnim sukobima i uništavanjima. Ista je bila i sudbina ove kapele, rušene, ponižene i ponovno građene. “Povijest nam pokazuje kamo može doći svijet koji slijedi samoprozvane bogove. Ali sve ideologije su prolazne”, rekao je biskup u propovijedi. “Današnji blagdan sv. Ivana Nepomuka nas ohrabruje da se manje ugledavamo u prošlost, da ne budemo njezini robovi već da pogled više usmjerujemo prema budućnosti“, rekao je biskup Milovan.

Kapela u čast ovom svecu sagrađena je na mostu preko Rječine još 1717. godine. Više je puta rušena, a svoj sadašnji izgled dobila je 1999. godine. U lipnju 2020. godine, inicijativom župnika mons. Sanjina Francetića, na kupolu je postavljen križ te je prvi puta nakon drugog svjetskog rata organizirano slavlje svete mise. Kapela na mostu preko Rječine posebnu je ulogu imala u vremenu kada je na tom mjestu bila državna granica.