Ukrajinski biskup u Liču

Lič – ukrajinski biskup mons. Bohdan predvodio proslavu Majke Božje Snježne

Pontifikalnu misu blagdana Majke Božje Snježne u Ličkom polju 5. kolovoza ove godine predvodio je preuzvišeni mons. Bohdan Dzyurakh, kurijalni biskup Ukrajinske grkokatoličke crkve i titularni biskup Vagade te tajnik Sinode Ukrajinske grkokatoličke crkve. Uz njega su na proslavu iz 1500 km udaljene Ukrajine došli vlč. Mykola, duhovnik BogoIMG_1666slovnog sjemeništa iz Kijeva i vlč. Andriy, tajnik biskupa. Nakon pozdrava vlč. Tomislava Zečevića, novog župnog upravitelja Župe sv. Jurja, vt. i mč. u Liču, biskup mons. Bohdan je rekao: „jako sam sretan da mogu danas biti s vama na današnji Dan pobjede, Dan Domovinske zahvalnosti i na Dan Hrvatskih branitelja. Svi mi znamo, da je milost Božja da je Hrvatska mogla ponovno izboriti slobodu i ostvariti mir. Majka Božja bila je vaša najveća obrana. Preko Nje mi zahvaljujemo Bogu za dar mira. U isto vrijeme, mi smo svjesni, da se boj nastavlja, boj između dobra i zla, a polje ovog boja je naše srce.“ U prigodnoj propovijedi, biskup je istakao ulogu Blažene Djevice Marije u povijesti ukrajinskog i hrvatskog naroda istaknuvši: „Mi u Ukrajini proživljavamo u ovo vrijeme najteže razdoblje naše novije povijesti. Prije tri godine, za vrijeme Revolucije dostojanstva, kada su stotine tisuća Ukrajinaca ustale protiv diktature nekadašnjeg predsjednika Janukoviča, ta je mirna demonstracija bila ugušena u krvi.

Samo u dva dana, od 18. do 20. veljače 2014. snajperisti su ubili preko 120 aktivista, među kojima su bili profesori, političari, studenti, domaćice. Najstariji ubijeni imao je 74, a najmlađi samo 17 godina. Nakon što je naš bivši predsjednik pobjegao u Rusiju, nadali smo se da je najgore iza nas i da ćemo sada moći slobodno graditi svoju budućnost. Ali nije bilo tako, jer je naša zemlja bila napadnuta izvana. Najprije se dogodila protuzakonita aneksija poluotoka Krima, a zatim malo poslije toga počela je vojna intervencija ruskih paravojnih snaga i ruske regularne armije u istočnom dijelu zemlje. Ta agresija, koja još uvijek traje, prouzročila je već preko deset tisuća mrtvih, više od dvadeset i tri tisuće teško ranjenih i gotovo dva milijuna internih izbjeglica, među njima sto osamdeset tisuća djece.“ Potom je pozvao sve na molitvu:“Kako se možemo mi vjernici suprotstaviti tim kušnjama i izazovima?

IMG_1667Prije svega, draga braćo i sestre, našom molitvom. Ta poznato je da i rat i mir počinju u ljudskom srcu. A samo Bog može svojom milošću taknuti ljudsko srce i promijeniti ga svojom ljubavlju. Za vrijeme Revolucije dostojanstva mi smo onima koji su prosvjedovali podijelili gotovo petsto tisuća krunica. S nama je na središnjem trgu ukrajinskog glavnog grada Kijeva na pozornici stajao kip Gospe Fatimske. I svaki je sat danonoćno moljena krunica, tako da su ljudi nakon tog iskustva rekli: Na Majdanu (ime glavnog trga u Kijevu) smo naučili moliti. Da, Majka Božja je ona koja nas je naučila moliti i koja nas pozvala na ustrajnu molitvu. Ove godine slavimo stogodišnji jubilej Marijinih ukazanja u portugalskoj Fatimi. Tada je Marija pozvala na molitvu za mir u svijetu i za obraćenje Rusije. Fatima na poseban način znači za sve nas poziv na pokoru i obraćenje. Ta je poruka aktualna danas kao što je bila i nekad. S bečkim kardinalom Christoforom Schoenbornom možemo konstatirati: „Mi smo opet u sličnoj situaciji kao prije sto godina, to jest 1917. Ratovi, izbjeglice, nevolje prouzročene glađu. I tako mnogo duševnog jada.“ Majka Božja je tada obećala mir, ako se budu njezine upute slijedile. Njezina posve prostodušna molba je bila: „Molite!“ Molimo tako danas zajedno, ali molimo i nadalje – u crkvi, i privatno, kod kuće, u obitelji, s prijateljima, – molimo za sve nas rast i postojanost u vjeri, da Europa ne odreže svoje kršćanske korijene i ne izgubi svoj kršćanski identitet. Na poziv Majke Božje molimo posebno za veliki dar koji toliki ljudi trebaju i za kojim toliki čeznu – molimo za dar mira i za oslobođenje od zla.“ Propovijed je zaključio riječima: „Draga braćo i sestre! Danas, nakon ove službe Božje, vratit ćemo se našoj svakodnevnici. Ali nemojmo se vratiti sami! Slijedeći primjer apostola Ivana, ponesimo sa sobom kući najdragocjeniji dar koji nam je Isus dao: Njegovu i našu Majku Mariju! Neka bi ona svima zauvijek ostala putokaz prema nebu, pratiteljica na našem životnom putu i učiteljica vjere! Budimo svi njezini učenici! Ostanimo uvijek njezina ljubljena djeca!“
Na kraju mise otpjevan je himan „Tebe Boga hvalimo“ te je vlč. Zečević blagoslovio poljsko cvijeće i vozila.

Gosti iz Ukrajine potom su župnom upravitelju predali poklon, križ za glavni oltar Svetišta, rekavši: „Ja sam vam također jako zahvalan za molitve za mir u mojoj zemlji, Ukrajini, za vašu podršku i vaše velikodušne darove. Kao znak naše zahvalnosti mi darujemo ovom Svetištu križ za glavni oltar kao znak Muke našega Otkupitelja ali i kao znak Uskrsnuća i pobjede. Bog vas blagoslovio i vodio vas na putu svetosti.“ Župni upravitelj je predao novčani dar – kolektu skupljenu za karitativne potrebe u Ukrajini u iznosu skoro 400 €. Misi su uz brojne hodočasnike iz Gorskog Kotara, Primorja, Rijeke i Zagreba nazočili predstavnici Zdruga katoličkih skauta Hrvatske, društava i udruga iz Liča, te Općine Fužine. Misu su suslavili preč. Stjepan Porkulabić, dekan delničkog dekanata te vlč. Josip Tomić, tajnik Nadbiskupa, dok su pri ispovijedanju pomagali vlč. Zlatko Čibarić, župnik Lokava i vlč. Marijan Markanović.

Nakon mise gosti iz Ukrajine razgledali su Kulturno – povijesnu zbirku u Liču uz vodstvo Dražena Starčevića, donačelnika Općine Fužine i predsjednika Etnografske udruge, i Nataše Blažević Starčević, tajnice Udruge, župnu crkvu sv. Jurja i župno groblje gdje su se pomolili na grobovima obitelji Tomić i Nenada Starčevića.