Sveti Vid je svjedok bezgranične ljubavi prema Bogu i ljudima

web-svid1Svečanom pontifikalnom misom uz dodjelu Medalja sv. Vida zaslužnim vjernicima laicima koju je u riječkoj prvostolnici u četvrtak 15. lipnja predvodio riječki nadbiskup i metropolit mons. dr. Ivan Devčić,  započela je središnja proslava blagdana sv. Vida, zaštitnika Riječke nadbiskupije i grada Rijeke.

Riječki nadbiskup je u prigodnoj propovijedi kazao kako smo pozvani vjerovati Isusovim riječima te da nam proslava Tijelova i sv. Vida bude poticaj da o euharistiji razmišljamo iz perspektive mučeništva i o mučeništvu iz perspektive euharistije. „Znamo da je vjera u to mnogima prezahtjevna, stoga ih često obuzima sumnja. Upravo se to dogodilo nekom svećeniku u 13. stoljeću, koji je u Bolseni, slaveći sv. misu, posumnjao u istinitost pretvorbe. No posvećena je hostija neposredno nakon mise počela krvariti po korporalu, što je  svećeniku bio poticaj da odmah ispovijedi grijeh sumnje. Taj se korporal danas čuva u katedrali u Orvietu u Italiji. Potaknut tim čudesnim događajem, papa Urbana IV. ustanovio je 1264. svetkovinu Presvetog Tijela i Krvi Kristove, tj. Tijelovo, koju upravo danas, kako smo rekli, slavimo zajedno sa svetkovinom sv. Vida, mučenika i našeg riječkog nebeskog zaštitnika.“

web-svid4Isus, kada govori o svome tijelu kao o kruhu života, želi reći da je on za čovjeka koji se s njime po vjeri sjedinjuje isto što je kruh za naš tjelesni organizam, tj. stvarna hrana od koje živimo, ali ne u materijalnom nego u duhovnom smislu, rekao je nadbiskup u nastavku. „Naime, moramo se osloboditi od zablude našeg vremena da je materijalno stvarnije nego duhovno, štoviše, da je stvarno samo ono što možemo vidjeti svojim tjelesnim očima i opipati rukama. Isus nas darom svoga tijela i krvi za hranu poziva da se u životu služimo i duhovnim očima, tj. da ne zanemarimo oči srca koje vide ono što je tjelesnim očima nedostupno.“

Zaključujući propovijed istaknuo je da su kršćanski mučenici najbolji dokaz snage i životvornosti tog nebeskog kruha koji nam je u Kristu dan. Kao što se Krist žrtvovao za nas, tako su se oni iz ljubavi i zahvalnosti prema njemu žrtvovali za njega, ali i za braću, kako bi im posvjedočili da je on doista kruh koji je s neba sišao. „U tom smislu euharistija, tj. za nas žrtvovano Kristovo tijelo i polivena krv, taj plod Isusove žrtvene ljubavi izvor je iz kojega su kršćanski mučenici crpili nadahnuće i snagu za nasljedovanje Isusove ljubavi prema Bogu i bližnjemu, a sve u poslušnosti Ocu nebeskomu i predanosti u njegove očinske ruke. Tako su kršćanski mučenici, pa i naš sv. Vid, sljedbenici Isusa Krista, Kralja mučenika, i svjedoci njegove bezgranične ljubavi prema Bogu i braći ljudima.“

web-svid2Na kraju mise nadbiskup je zahvalio predsjednici Republike Hrvatske Kolindi Grabar Kitarović na dolasku i zauzetosti za interese Domovine. Vi ste dijete ovoga kraja – Kvarnera i ponosni smo jer smo Domovini dali predsjednicu koja se trudi prevladati podjele i zauzimati za promociju RH, rekao je nadbiskup. Misnom slavlju odazvali su se dekan Medicinskog fakulteta u Rijeci Tomislav Rukavina, ravnatelj KBC-a Rijeka Davor Štimac, ravnateljica hospicija „Marija Krucifiksa Kozulić“ s. Daniela Orbanić te brojni drugi vjernici.

Dobitnici Medalja sv. Vida

Na kraju mise nadbiskup je tradicionalno podijelio medalje zaslužnim vjernicima laicima. Prvi puta na prijedlog riječkog nadbiskupa dodijeljene su dvije Medalje postumno: pok. gđa prof. dr. Mariji Petković i pok. gosp. dr. med. Zlatku Tomašiću. Medalje su uručene sinovima dr. Tomašića i dr. Petković. Možemo biti zahvalni i ponosni što smo živjeli u njihovoj blizini. Bili su primjer svima – oboje istinski vjernici i žalosni smo što su nas iznenada napustili, rekao je nadbiskup.

web-svid3Također, ovogodišnji dobitnici Medalja su: Mirela Rudić iz župe Uznesenja BDM u Rijeci (na prijedlog prvostolnog dekanata), Zdenko Palčić iz župe sv. Jurja mč. na Trsatu (na prijedlog trsatskog dekanata), Josip Gržinčić iz župe sv. Jeronima u Klani (na prijedlog kastavskog dekanata), Ana Tomac iz župe sv. Hermagora i Fortunata u Gerovu (na prijedlog delničkog dekanata), Franjo Turina iz župe sv. Nikole b. u Kraljevici (na prijedlog crikveničkog dekanata), Ivo Lipić iz župe Krista Kralja u Matuljima (na prijedlog opatijskog dekanata), Verka Blažević iz župe Presv. Srca Isusova u Škrljevu  (na prijedlog bakarskog dekanata) i dr. med. Ivan Host (na prijedlog Povjerenstva za katoličke udruge). Nadbiskup je dr. Hostu zahvalio na 25 godina kontinuiranog pisanja za mjesečnik „Zvona“, ali i njegovoj zauzetosti kao specijalistu internistu, hematologu u Riječkoj bolnici.