Što kažeš, tko je Spasitelj?

CF7C90A5-5989-4D6A-BC27-7AE663F34232-8478-00000AE08987AAC421.A kroz godinu
Što govore ljudi, tko je Spasitelj, a što govoriš ti?

Radosna vijest objavljuje (Mt 16,13-20):
Kad Isus dođe u krajeve Cezareje Filipove, upita učenike: “Što govore ljudi, tko je Sin Čovječji?” Oni rekoše: “Jedni da je Ivan Krstitelj; drugi da je Ilija; treći opet da je Jeremija ili koji od proroka.”
Kaže im: “A vi, što vi kažete, tko sam ja?” Šimun Petar prihvati i reče: “Ti si Krist-Pomazanik, Sin Boga živoga.” Nato Isus reče njemu: “Blago tebi, Šimune, sine Jonin, jer ti to ne objavi tijelo i krv, nego Otac moj, koji je na nebesima.
A ja tebi kažem: Ti si Petar-Stijena i na toj stijeni sagradit ću Crkvu svoju i vrata paklena neće je nadvladati. Tebi ću dati ključeve kraljevstva nebeskoga, pa što god svežeš na zemlji, bit će svezano na nebesima; a što god odriješiš na zemlji, bit će odriješeno na nebesima.”
Tada zaprijeti učenicima neka nikomu ne reknu da je on Krist.

Dubinu spoznanja Božjega istražuje sam Spasitelj i pita: »Što govore ljudi tko je Spasitelj?« Učenici na zadivljujuće jednostavan način otkrivaju Isusu što ljudi o njemu misle, te u kakvim ga predodžbama ljudi doživljavaju. Dobro poznaju ljude, njihove živote, pa i njihove misli i predodžbe.

Nakon što je čuo statističke podatke, tj. da jedni kažu Krstitelj, drugi Ilija, treći Jeremija ili koji od proroka, Isus napušta statistiku – statistika odražava stanje, stajanje – i pita: A vi, što vi kažete, tko sam ja? Spasitelj ulazi u stanje koje postaje gibanje. Spasiteljevo pitanje je zahtjevno jer u svaki Dan Gospodnji – čuje se kršćaninovo stajalište, spoznaje se kršćaninovo ponašanje: Tko je za tebe nedjeljom, kršćanine, Spasitelj i kakvo je ponašanje kršćana prema Spasitelju.

Isusovo se pitanje može i okrenuti: što kažu ljudi tko su danas kršćani? I opet izgleda da smo se gotovo naviknuli na podjele. Čujemo da se za nekoga kaže da je ‘praktični vjernik’ ili ‘vjernik koji prakticira vjeru’. Ali, kakav je to vjernik koji ne prakticira svoju vjeru, a riječ praktičan znači raditi, činiti … Pod tim se prakticiranjem obično podrazumijeva življenje prema Božjim zapovijedima, pohađanje nedjeljne euharistije, primanje sakramenata, ali da bi se u slavlju moglo sudjelovati treba prakticirati ponašanjem prema vrijednostima kao što su: pravednost, iskrenost, poštenje u svomu radu, opraštanje, nenasilje, zauzetost za obespravljene …

Na izgovoreni točan odgovor da je Isus Nazarećanin Krist Spasitelj – slijedi protuodgovor: na odgovornoj Stijeni sagradit će Crkvu koju »vrata paklena neće nadvladati«. Zajednica vjernika kojoj je temeljno poslanje približiti Spasitelja ljudima kroz Crkvu koja je Kristovo djelo, takvu Crkvu vrata paklena neće nadvladati.

Isusovo pitanje iz evanđelja nama vjernicima u današnjoj Crkvi: Vi, što kažete tko su kršćani? Kršćanine, je li tvoje ponašanje u Crkvi takvo da je vrata paklena neće nadvladati? Kršćanine, ako prakticiraš vjeru, onda si dio zajednice koju vrata paklena neće nadvladati, ako ne prakticiraš vjeru, ti zapravo nisi vjernik. Obrati se i promijeni.

msgr. Nikola Imbrišak