Proslavljena 10. obljetnica Prihvatilišta za beskućnike

web-zajednickaRiječko prihvatilište za beskućnike “Ruže sv. Franje” svečanom akademijom u Auli pape Ivana Pavla II. na Trsatu u ponedjeljak 3. travnja proslavilo je 10. obljetnicu kontinuiranog djelovanja. Na akademiji su sudjelovali predstavnici: Riječke nadbiskupije, Caritasa Riječke nadbiskupije, Franjevačkog samostana na Trsatu, Franjevačkog svjetovnog reda, Franjevačke mladeži, Hrvatske mreže za beskućnike, Primorsko-goranske županije, Grada Rijeke, Centra za socijalnu skrb – Rijeka i Crvenog križa – Rijeka, kao i mnogi uvaženi gosti, volonteri i dobrotvori Prihvatilišta. Predstavljen je dosadašnji rad i projekti Prihvatilišta, a u glazbenom dijelu nastupili su korisnici i volonteri ove karitativne ustanove.

Prihvatilište je otvoreno 27. ožujka 2007. u nevelikom prostoru u sklopu crkve sv. Romualda i Svih Svetih na Kozali, i u deset godina privremeni je dom bilo za više od 600 osoba s područja Primorsko-goranske županije i šire, iz BiH, Makedonije, Njemačke, Češke i Švicarske. Osnovao ga je Franjevački svjetovni red (FSR), a njegov rad prije deset godina blagoslovio riječki nadbiskup mons. dr. Ivan Devčić.

Deset godina služenja najugroženijima nešto je što je drago i ljudima i Bogu, na što nas evanđelje stalno poziva, na što nas također poziva i primjerom pokazuje papa Franjo. Drago mi je da je u Rijeci među vjernicima i drugim ljudima prisutna takva i tolika osjetljivost za ljude u potrebi, rekao je na skupu nadbiskup Devčić. Izrazio je zahvalnost FSR-u za to veliko djelo, trsatskim franjevcima koji od početka ‘stoje’ iza Prihvatilišta, Kući utočišta sestara milosrdnica u kojoj korisnici Prihvatilišta primaju ručak i svima drugima koji rad Prihvatilišta pomažu. Isto tako, poručio je da neka ljudi u potrebi uvijek budu privilegirani u brizi Crkve i cijelog društva. Izrazio je nadu  i da bude što manje ljudi kojima su takve ustanove potrebne.

Ministra FSR-a Trsat i odgovorna osoba za rad Prihvatilišta, Nela Pujić, predstavila je njegov rad i misiju. Rekla je da su ishodište rada franjevačkih svjetovnjaka vjera i molitva, da po uzoru na Veroniku i Šimuna Cirenca, koji su Isusu pomogli na križnom putu, oni žele pomagati ljudima našeg vremena. Da je tome doista tako svjedoci su mnogi koji su se zahvaljujući „Ružama sv. Franje“ nakon različitih životnih brodoloma podigli, pronašli novu motivaciju i snagu, zaposlenje, novi dom i krenuli dalje.

Zahvalu za podršku Prihvatilištu, naravno i materijalnu – Riječkoj nadbiskupiji, PGŽ-u, Gradu Rijeci, građanima – izrazio je fra Antun Jesenović, trsatski gvardijan i duhovni asistent Prihvatilišta. Čestitke i zahvalu za dosadašnji trud ovog prihvatilišta i podršku za njegov budući rad izrazili su u ime PGŽ-a Marina Medarić, zamjenica župana, u ime Grada Rijeke Marko Filipović, zamjenik gradonačelnika i mons. Nikola Uravić, ravnatelj riječkog Caritasa.

web-krevetiNa akademiji su predstavljeni i dosadašnji projekti Prihvatilišta, prikazan je film koji je o prihvatilištu snimila Frama. „Ruže sv. Franje“, kapaciteta 14 mjesta, djeluju u vrlo skromnim uvjetima, ali je prihvatilište za svoj rad dobilo više istaknutih priznanja. Njegovi korisnici su ljudi u dobi od 18 do 85 godina, i u velikoj većini uspješno su ponovo integrirani u društvo. Uz stručni tim ove karitativne ustanove, tome su pridonijeli resocijalizacijski projekti: prije svega, časopis „Ulične svjetiljke“ kojeg je predstavila glavna urednica Jasna Klepac, a zahvaljujući kojemu su beskućnici postali u našem društvu vidljive osobe. Uz  javnosti poznate resocijalizacijske projekte Prihvatilišta, od prošle godine započeli su s eko vrtovima koji pospješuju radne vještine beskućnika, a ujedno ih se time i priprema za rad kroz edukaciju za zapošljavanje. Preko njih ostvaruju bazu za prehranu samih sebe pri izlazu, a plodovi koje uzgoje na raspolaganju su Prihvatilištu i potrebitim obiteljima o kojima Franjevački svjetovni red skrbi godinama, rekla je voditeljica projekta Dijana Superina. Po završetku svečane akademije u franjevačkom samostanu na Trsatu organiziran je zajednički ručak svih sudionika i posjetitelja održanog događaja.