Liturgijska umjetnost i slavlje vjere

web-Kapelica svetog Josipa -002U organizaciji sestara milosrdnica Provincije Majke Dobrog Savjeta u Rijeci i Riječke nadbiskupije – Povjerenstva za crkvena kulturna dobra, a u sklopu kulturnih događanja vezanih uz Rijeku – Europsku prijestolnicu kulture 2020. u ponedjeljak 20. studenog u u kapeli sv. Josipa održano je izlaganje na temu: „Liturgijska umjetnost i slavlje vjere – mozaik Marka Rupnika u kapeli sv. Josipa“. O umjetničkom djelu kao prostoru slavlja govorio je izv. prof. dr. sc. Ante Crnčević. Zajedno uranjati u otajstvo vjere i Crkve koji su izrečeni umjetnošću, a ne pronalaziti znanje o umjetniku i njegovu djelu bila je okosnicom ovoga izlaganja. Također i naglasak na iznimnu zadaću liturgijske umjetnosti, kao i liturgijskog slavlja, a to je da tumači čovjeka. Kako je istaknuto tijekom izlaganja, liturgija je djelo a sve ono što se unosi u liturgiju, obrednu dinamiku, u dinamiku slavlja, i sve ono što se unosi u prostor slavlja postaje dio te otajstvene dinamike te tako sam prostor postaje dijelom toga događaja. Umjetničko djelo nije djelo tek po onome što je činio umjetnik, naglasio je izlagač, ono nastavlja biti djelo, uvijek djelatno, jer je kao liturgijski događaji postalo dijelom te otajstvene dinamike. S tim mislima vodiljama protumačen je mozaik kapele svetog Josipa, autora Marka Ivana Rupnika.

Novoobnovljena kapela svetog Josipa sestara milosrdnica u Ulici dr. Frana Kresnika u Rijeci svojevrsno je središte ne samo toga samostana i Provincije Majke Dobrog Savjeta, nego u liturgijski obnovljenom smislu i čitavog grada Rijeke. Sestre su se godine 2005. odlučile na temeljitiju prilagodbu kapele prema zahtjevima obnovljene liturgije, a radovi su započeli u ožujku 2008. godine. Arhitektonsko preuređenje izvela je slovenska arhitektica Vera Klepej Turnšek. Osobitost novouređene kapele je suradnja trojice istaknutih umjetnika. Prije svega se to odnosi na svjetski poznatoga isusovca o. Marka Ivana Rupnika koji je izveo mozaikalne kompozicije. Uređenje prezbiterijalnog prostora oblikovao je kipar Ljubo de Karina te kipar i slikar Aleksandar Saša Zvjagin. Svjetiljka na ulje pored svetohraništa (koja označava Kristovu trajnu prisutnost) djelo je bračnoga para Željke i Borisa Rogića iz Rijeke. Uz navedene umjetnike, vrijedno je spomenuti i još nekoliko imena. Stručno-mjerodavna riječ fra Ante Crnčevića, pročelnika Katedre za liturgiku pri Katoličkom bogoslovnom fakultetu u Zagrebu, bila je od prepoznate važnosti za provedbu smjernica obnovljene liturgije, kao i za njihovo razumijevanje koje posreduje ovaj liturgijski prostor. Sestra M. Blanka Vrdoljak je, kao tadašnja provincijska poglavarica, prepoznala znak vremena i govor Duha te bila začetnica ovog odvažnog iskoraka sestara. Dana 19. travnja 2009. novoobnovljenu kapelu posvetio je riječki nadbiskup Ivan Devčić. (s. Veronika Popić )