Iz grijeha smrti, u život vječni

Korizma A2
Preobraženje – iz grijeha smrti u život vječni
Radosna vijest – Evanđelje objavljuje (Mt 17,1-9):
Isus uze sa sobom Petra, Jakova i Ivana, brata njegova, te ih povede na goru visoku, u osamu, i preobrazi se pred njima. I zasja mu lice kao sunce, a haljine mu postadoše bijele kao svjetlost. I gle: ukazaše im se Mojsije i Ilija te razgovarahu s njime.
A Petar prihvati i reče Isusu: “Gospodine, dobro nam je ovdje biti. Ako hoćeš, načinit ću ovdje tri sjenice, tebi jednu, Mojsiju jednu i Iliji jednu.”
Dok je on još govorio, gle, svijetao ih oblak zasjeni, a glas iz oblaka govoraše: “Ovo je Sin moj, Ljubljeni! U njemu mi sva milina! Slušajte ga!” Čuvši glas, učenici padoše licem na zemlju i silno se prestrašiše.
Pristupi k njima Isus, dotakne ih i reče: “Ustanite, ne bojte se!” Podigoše oči, ali ne vidješe nikoga doli Isusa sama.
Dok su silazili s gore, zapovjedi im Isus: “Nikomu ne kazujte viđenje dok Sin Čovječji od mrtvih ne uskrsne.”

Objava Božja u prvu korizmenu nedjelju odgaja nas da živimo vjeru koja oslobađa od prijetnja zla i Zloga. Druga korizmena nedjelja objavljuje Spasiteljevo preobraženje. Ono nas odgaja i učvršćuje istinitost naše vjere. Kako nas odgaja?
Prije preobraženja Spasitelj je »upućivao učenike kako treba da pođe u Jeruzalem, da mnogo pretrpi (…) da bude ubijen i treći dan da uskrsne«. Vanjski znakovi okružuju Isusovo otajstveno preobraženje: visoko brdo, trojica od njega izabra-nih svjedoka: Petar, Jakov i Ivan, blistavi sjaj Spasiteljeva lica i odjeće, pojava Mojsija i Ilije koji razgovaraju s njime »o onome što se doskora ima ispuniti u Jeruzalemu« i svijetao oblak.
Vanjski su znakovi divni, oduševljavaju. Petar je uskliknuo: »Gospodine, dobro nam je ovdje biti …«. Objavljena Isusova božanska slava na visokom brdu odgaja trojicu izabranih svjedoka da Otkupitelj »za ulazak u svoju slavu« mora proći preko Križa u Jeruzalemu. Mojsije i Ilija gledaju slavu Božju na brdu jer predstavljaju Zakon i proroke koji su nagovijestili Spasiteljevo trpljenje. Isusova je Muka prihvaćanje volje Očeve da Sin djeluje kao Sluga Božji.
Božje djelo preobraženja uz vanjske znakove prati i Božja riječ: »Ovo je Sin moj ljubljeni! U njemu mi sva milina! Slušajte ga«. Ne zaboravimo Božju riječ. Preobraženje nam pruža slavu Kristova uskrsnuća ne radi sebe nego radi nas »kada će preobraziti ovo naše bijedno tijelo i suobličiti ga tijelu svome slavnome«. Ujedno nas podsjeća i na to da »nam je kroz mnoge nevolje ući u kraljevstvo Božje«.
Preobraženje nam objavljuje da je i naša smrt po Kristu preobražena. I Isus, Sin Božji, podnio je smrt radi našeg otkupljenja. Usprkos krvavom znojenju, prihvatio ju je činom potpunog i slobodnog podlaganja volji Očevoj. Isusov je posluh promijenio prokletstvo smrti u blagoslov života.
I u smrti i u preobraženju Spasitelj zove ljude k sebi. I u sakramentu pomirenja Bog zove kršćane k sebi da postanu preobraženi, da postanu oslobođeni grijeha, da očituju sliku jedinorođenoga Sina Očeva. Taj poziv poprima osobni izraz vjere, jer je svatko pozvan da uđe u Božje blaženstvo. Poziv: »najmanje jednom godišnje ispovijedi svoje grijehe« posreduje izbavljenje od smrti grijeha i pruža preobraženi život. Korizma je vrijeme za valjanu ispovijed, vrijeme za slušanje Sina Božjega da duhovno preobraženi slavimo Dan Uskrsnuća.

msgr. Nikola Imbrišak

Skip to content
Riječka nadbiskupija
Zaštita osobnih podataka

Ova web stranica koristi kolačiće tako da vam možemo pružiti najbolje moguće korisničko iskustvo. Podaci o kolačićima pohranjuju se u vašem pregledniku i obavljaju funkcije poput prepoznavanja kod povratka na našu web stranicu i pomaže našem timu da shvati koji su dijelovi web stranice vama najzanimljiviji i najkorisniji.