Bogu se dolazi samo vjerom

A0163F32-E5DB-4F92-8074-54F8BD76E54F-6047-000007B0CB5830C320.A kroz godinu
K Bogu se pristupa samo vjerom

Radosna vijest objavljuje (Mt 15,21-28):
Ode Isus i povuče se u krajeve tirske i sidonske. I gle: žena neka, Kanaanka iz onih krajeva, iziđe vičući: “Smiluj mi se, Gospodine, Sine Davidov! Kći mi je teško opsjednuta!” Ali on joj ne uzvrati ni riječi.
Pristupe mu na to učenici te ga moljahu: “Udovolji joj jer viče za nama.” On odgovori: “Poslan sam samo k izgubljenim ovcama doma Izraelova.”
Ali ona priđe, pokloni mu se ničice i kaže: “Gospodine, pomozi mi!” On odgovori: “Ne priliči uzeti kruh djeci i baciti ga psićima.” A ona će: “Da, Gospodine! Ali psići jedu od mrvica što padaju sa stola njihovih gospodara!” Tada joj Isus reče: “O ženo! Velika je vjera tvoja! Neka ti bude kako želiš.” I ozdravi joj kći toga časa.

Evanđelje objavljuje i odgaja nas razlikovati kakvom molbom ili molitvom mi ljudi pristupamo k Spasitelju, i kakve razloge iznosimo za ono što očekujemo od Božjeg uslišanja.
Vapaj i vikanje žene pokazuje svima da ona dobro znade tko je Isus iz Nazareta. Ona nije iz naroda koji se ravna i živi prema objavi Božjih zapovijedi i koji štuju jednoga pravog Boga. No, o Isusu iz Nazareta, koji je došao ispuniti sve objavljeno i ništa dokinuti, čula je toliko i poznaje da je on potomak Davidov. Poznato joj je da su ga mnogi molili za ozdravljenje, te da su bili uslišani. Nju tišti duševna bolest njezine kćeri. Njezin pristup k Isusu je molba da joj se smiluje.

Pojedinac u vlastitoj potrebi, nemoći ili ugroženosti rijetko ostaje sam. Također i u molitvi nije sam. Mi ljudi voljni smo pomoći, udružiti se, pa i pristupiti molitvi i upućivati je Bogu. Molitvom izričemo i ukazujemo što molimo – te što očekujemo npr. da se promijeni, popravi, ozdravi. K tomu mnoštvo neuslišanih molitvi teško pogađa malovjerne i nevjerne. Današnje evanđelje podsjeća nas na mnoštvo upućenih molitava sa željom da im Bog udovolji da se nečega riješe ili da im se nešto riješi. Primjer su takve molitve učenici koji mole: »Udovolji joj jer viče za nama«.
Spasitelj nas uči kakvu molitvu Bog uslišava. »O ženo! Velika je vjera tvoja!« Bog uslišava molitve iznesene iz velike vjere. Ova je žena uzdignuta da bude učiteljica i primjer ustrajnosti u molitvi iz vjere.

Spasiteljeva pouka treba biti mjerilo vjernicima i danas u Crkvi. Na to nas podsjeća istinito ispovijedanje vjere na nedjeljnom bogoslužju, a posebno se mora istinito ispovijedati vjera kod krštenja jednako odraslih i djece, te kod sakramenta potvrde. Današnje evanđelje nas ozbiljno opominje kako neistinito izgovaranje vjerovanja kod dijeljenja i primanja sakramenta veoma brzo umnaža broj nevjernika u našim župama. Kršćanin se savjesno treba ispitivati – kakva je moja vjera.

msgr. Nikola Imbrišak