Ako želimo uskrsnuti na vječni život, pozvani smo slijediti Krista

web-vazmeno2Riječki nadbiskup i metropolit mons. dr. Ivan Devčić predvodio je u subotu 15. travnja vazmeno bdijenje u najstarijoj riječkoj župnoj crkvi, Uznesenja Blažene Djevice Marije (Veloj crikvi / Assunti). U prigodnoj propovijedi podsjetio je na prve riječi koje se izgovaraju tijekom blagoslova ognja i svijeće – Alfa i Omega – odnosno Krist je početak i svršetak. U pojašnjenju se osvrnuo i na pročitane svetopisamske tekstove kazavši kako se vazmeno bdijene sažima u dvije riječi: stvaranje i spasenje. Unatoč činjenici da su prvi ljudi pokazali neposluh prema Bogu, On od njih nije odustao, jer je On – Bog života. Time je počela povijest spasenja koja završava Isusovim uskrsnućem jer je Krist utjelovljeni Bog, rekao je nadbiskup.

Dodao je kako smo i mi s Isusovim uskrsnućem dobili mogućnost uskrsnuća, ali samo ako to želimo. Bog nam to nudi i na nama je odabir života ili smrti. Ako želimo uskrsnuti na vječni život, pozvani smo slijediti Krista, kazao je nadbiskup. „Okupili smo se u ovoj vazmenoj noći jer vjerujemo u Isusovo uskrsnuće i vjerujemo da je on Alfa i Omega. Vjerujemo da ćemo uz Gospodina uskrsnuti ako ga budemo slijedili i zato smo došli.“

web-vazmeno1Svjesni svojih slabosti ljudi mogu krenuti u pogrešnom pravcu i skrenuti s puta na kojemu slijede Krista, upozorio je propovjednik. Zato je na kraju potaknuo okupljene vjernike na molitvu Bogu da ih jača u vjeri i prijanjanju uz Njega. Također, čestitajući blagdan Uskrsa, podsjetio je vjernike kako su se iz slavlja vazmenog bdijenja razvila sva liturgijska slavlja. Na kraju misu, prigodnu riječ i čestitku u povodu proslave najvećeg kršćanskog blagdana uputio je župnik mons. Sanjin Francetić.