Znanost je izronila iz vjere

web-pavuna1U srijedu 16. studenog u Auli pape Ivana Pavla II. na Trsatu predavanje na temu: „Znanost, život, ljubav“, održao je ugledni hrvatski fizičar prof. dr. sc.  Davor Pavuna. Događaju je nazočio riječki nadbiskup i metropolit mons. dr. Ivan Devčić. Pozdravnu riječ uputio je gvardijan trsatskog svetišta fra. Antun Jasenović, dok je mnogobrojne Riječane s bogatom biografijom predavača upoznao mr.sc.Nikola Modrić.

Predavač je na početku iznio niz znanstvenih činjenica iz područja fizike naglasivši da se obično kaže da se znanost pojavila s Galileom ili kod nas s Ruđerom Boškovićem.No to nije istina. Suvremenu znanost  prvi je pokrenuo franjevac Roger Bacon. Znanost je izronila iz religijske filozofije, istaknuo je Pavuna.

„Pola svog života proveo sam u laži jer su nam lagali samo da bi skrili Isusa. Znanost nije u sukobu s vjerom, već je ‘izronila’ iz vjere“.

U osobnom svjedočanstvu vjere kazao je kako je rođen u katoličkoj obitelji, bio kršten no vjernik je postao tek u tridesetoj godini života. Bio je dio New Age pokreta čija je glavna osobina samostalno provođenje duhovnosti uz odbacivanje religioznih dogmi.

web-pavuna3Iako je prošao mnoge alternativne prakse, vratio se učenju Katoličke crkve i Isusu Kristu. Dodao je kako je na početku svog povratka Katoličkoj crkvi odlazio na duhovne vježbe  kod prof.dr.Tomislava Ivančića i pok.fra.Zvjezdana Linića gdje je doživio iscjeljenje kroz molitvu i sakrament ispovjedi, te uz post o kruhu i vodi tijekom kojeg je intenzivno razmišljao o postojanju živoga Boga. Zadnji dan posta, iza mise do jutra sam nepomično sjedio, osjećao blaženstvo i potpuno predanje Isusu.Od toga dana,  iako se u mojoj vanjštini ništa nije promijenilo, u duši sam osjećao duboki i savršeni mir, rekao je predavač.

„Isus Krist  je živi Bog, sveprisutan, svemoguć, sveznajući, koji svakodnevno kuca na svako ljudsko srce. Ljudi su danas željni Boga, a svakog čovjeka treba prihvatiti onakvim kakav on jest. Moramo imati otvoreno srce jedni za druge i svakodnevno svjedočiti ljubav koju Isus od nas neprekidno traži “. Govoreći o životu i ljubavi naglasio je kako su žene stup obitelji i društva te da se razlikuju od muškaraca u percepcijskom i dinamičkom smislu. U fizici, ljubav je bliska pojmu koherencije.

web-pavuna4Ljubav je prava samo onda kada je čista i bezuvjetna, a nastaje kao plod zajedništva muškarca i žene. No, ljubav ne može poteći i Duh Sveti  ne može djelovati ako smo se zatvorili prema svijetu, ako nismo oprostili sebi i drugom čovjeku. Služiti čovjeku znači služiti dragom Bogu. Živite ljubav i oprost jer ljudi su Božja bića, bića ljubavi, suosjećanja i zajedništva. Probudite se kako bi u ovom gradu zaživjela ljubav Isusa Krista, zaključio je Pavuna. (M.K.)