Susret pjevača bakarskog dekanata

web-hreljinU crkvi sv. Jurja u Hreljinu u subotu 26. studenog  povodom blagdana sv. Cecilije, zaštitnice pjevača, održan je susret župnih zborova bakarskog dekanata koji je okupio oko 150 pjevača iz deset župnih zborova: Bakra, Cernika, Grada Grobnika, Hreljina, Jelenja, Kukuljanova, Prasputnjaka, Podhuma, Zlobina, te međužupni zbor Trisagion.

Pjevače je na početku pozdravio župnik Hreljina i Zlobina vlč. Miroslav Pergl rekavši da su od najstarijih vremena ljudi pjevali onome koga nisu mogli riječima opisati.  „Ljudi su od davnine Bogu pjevali jer su u pjesmi našli dostojniji, prikladniji način da mu se obrate. U glazbi su također mnogi vjernici različitih religija tražili put do Boga. Prvi doticaj između Stvoritelja i stvorenja događa se u zvuku, u tonu božanskoga glasa. To je onaj: ‘I reče Bog: načinimo čovjeka na svoju sliku…’, koji poput kakva ‘ nasljednog svojstva’ ostaje u dubini ljudskog bića kao čežnja, kao  nemir, kao poziv na osluškivanje te poznate intonacije i traganje tog istog glasa i u sebi i izvan sebe.“

Glazba je izraz neizrecivog u čovjeku, ona je dodir Milosti,  rekao je vlč. Pergl naglasivši kako je sv. Cecilija znala prepoznati božanski glas, božansku intonaciju, znala je čuti i ponoviti u vlastitom životu,  a predanjem svoga života, mučeničkom smrću za Krista, postala je najljepša glazba.

Nakon Večernje, svaki zbor se predstavio jednom pjesmom. Na kraju koncerta prigodnu riječ uputio je dekan bakarskog dekanata vlč. Ivan Friščić. Zborašima je zahvalio za vjerno služenje Bogu pjesmom u svim godišnjim dobima, zalaganjem na probama, nedjeljnim i blagdanskim misnim slavljima, te ih nakon koncerta pozvao na večeru i druženje  u hreljinski župni stan. (G.F.)