Nasljedovati Isusa znači prihavtiti poziv na ljubav i skromnost za ljude u potrebi

web-ante-luketic1U povodu Dana Riječke Majke, u četvrtak 28. rujna u kapeli Družbe Presvetog Srca Isusova u Rijeci svečano euharistijsko slavlje predvodio je vlč.Ante Luketić, župnik marijanskog svetišta Gospe od Čudesa  u Oštarijama.

U propovijedi  je kazao da nas Bog često zove preko ljudi, događaja i znakova, a kada Duh zahvati pojedinca,svećenika, redovnika ili redovnicu taj Duh tu osobu uvijek nosi prema drugima, prema zajednici. Sestre Srca Isusova gdjegod da su prisutne ostavljaju svoj i pečat svoje zajednice. Isusov učenik ili učenica mora svoj život podariti njegovom siromaštvu upravo poput samog Učitelja.Tamo gdje smo sebe ugradili u srca ljudi najviše smo dobili, a tamo gdje smo pokušali sami, gdje smo svoju sigurnost pokušali staviti u materijalno ostali smo zakinuti ali smo i druge zakinuli, rekao je vlč. Luketić.

„Ljubav traži potpuno predanje, a Isus upravo želi da mu svi mi darujemo svoje srce. Vi kao redovnice Srca Isusova imate u znaku svoje zajednice, srce s križem , srce koje u sebi ima i ranu kako ništa ne bi zadržali za sebe nego kako bi kroz naše srce i našu ranu njegova milost potekla prema drugima.Bog nas poziva da svakodnevno u sebi pronalazimo novi izvor ljubavi s kojeg ćemo hraniti one ‘suhe duše’, ‘suha srca’ oko sebe.“ Dodao je da nas Božji Duh, vodi upravo tamo gdje nedostaje svetosti. Nasljedovanje Krista je željeni , življeni odnos, osobni odnos s osobom kojoj se predajemo i u njega se ne ulazi s pola srca.Odnos i prijateljstvo uspijevaju samo ako se potpuno prepustimo Bogu koji je milošću obasuo naše srce , ako Mu vjerujemo , ako osjećamo i želimo susresti Boga.

web-ante-luk2Propovjednik je sestrama Družbe poručio da određeni gubitak sigurnosti , obitelji,  s druge strane gledano znači dobitak  elana i životne energije koja nedostaje danas velikom broju ljudi  i upravo  to znači ‘biti svijeća, biti svjetlo’  poslano onima koji su proganjani tamom , koji padaju u svoju bezličnost jer  nemaju svoj identitet. Pozvane ste pratiti čovjeka od začeća i rađanja do njegova umiranja. „Darujući se ljudima Vi mijenjate sebe i ljude oko sebe , mijenjate ljudske odnose i mali kutak svijeta gdje Vas je Bog poslao  živjeti i stvarati. Vaša srca neka napaja Božja milost da bi Isusa prihvaćali onako  kako želi Otac nebeski. Vi ste u ovom prostoru kroz protekle godine, desetljeća pa i stoljeća  tako snažno djelovale za našu Rijeku da kao što čovjek ima svoju rođenu majku, majku domovinu , kao što ima majku Mariju i majku Crkvu  Rijeka s Vama ima upravo i majku koja na poseban način želi milovati  klonule i  posustale osobe na životnom putu . “

U nastavku je potaknuo okupljene na molitvu za one koji žele svoje srce cjelovito predati Duhu da s Njime obogaćuju sredinu i zajednicu ali i sve one koji se žele preko sestara Družbe Presvetog Srca Isusova napajati tom zdravom nadom. „Neki iz radoznalosti, a vjerujem i neki koji će željeti poput Vas živjeti i svjedočiti Isusa. Ono što je i Vaša utemeljiteljica Majka Marija Krucifiksa željela; biti blizu onima koji su u potrebi ,  biti  novo svjetlo i nova nada.“ Nakon Mise uslijedilo je Klanjanje pred Presvetim Oltarskim Sakramentom, dok je program završio prikazivanjem dokumentarnog filma Bernardina Modrića „Riječka Majka Marija Krucifiksa Kozulić“ kroz koji je prikazan život i djelovanje Majke Marije Krucifikse Kozulić. (M.K.)