Kurijalni biskup mons. Bohdan Dzyurakh slavio misu na Kastvu

U nedjelju 31. srpnja svečano misno slavlje u župi sv. Jelene Križarice na Kastvu predvodio je mons. Bohdan Dzyurakh, tajnik Sinode biskupa Ukrajinske grkokatoličke crkve i kurijalni biskup u suslavlju s tajnikom vlč. Andriyem Khimyakom i vlč. Mykolom Semenyshynom, tajnikom uzoritog kardinala Lubomyra Husara te tajnikom riječkog nadbiskupa mons. dr. Ivana Devčića vlč. Josipom Tomićem i župnika kastavske župe vlč. Franje Jurčevića.

Misa je slavljena dvojezično, na talijanskom i hrvatskom jeziku. U svojoj propovijedi pojasnio je značenje nedjeljnog evanđelja koje nas poziva na nenavezanost na materijalno, već na traženje i nalaženje Božje ljubavi, te prenošenje te iste prema bližnjima. Istaknuo je kako na žalost veliki broj ljudi u svijetu teži sabiranju materijalnih bogatstava, a upravo takvi ljudi izazivaju ratove ili čine druge ljude nesretnima. Dao je primjer svoje domovine Ukrajine koja je 10% teritorija okupirana od strane susjedne Rusije. Mnogo je materijalne štete nastalo u tom sukobu, te je izgubljeno mnogo ljudskih života, a Ukrajina je suočena i s velikim brojem izbjeglica o kojima skrbi. U strahotama koje su podnijeli ostali su ustrajni u vjeri i molitvi, te se često prisjete Hrvata koji su također bili napadnuti od strane susjeda, no uz Božju pomoć i vjeru uspjeli su se osloboditi.

Na kraju propovijedi biskup izrekao je svoje zadovoljstvo boravkom u kastavskoj župi, te zajedničkom molitvom zaželio mir i dobro svima.

Na kraju misnog slavlja nadbiskupov tajnik vlč. Tomić zahvalio je u ime nadbiskupa Devčića domaćem župniku Jurčeviću na gostoprimstvu koje je iskazao ukrajinskim gostima, a nakon završnog blagoslova ukrajinski biskup Bogdan, njegov tajnik vlč. Andriy Khimyak i vlč. Mykola Semenyshyn, tajnik uzoritog kardinala Lubomyra Husara otpjevali su pjesmu u zahvalu Majci Božjoj “Divno je” na ukrajinskom, te sve nazočne preporučili Gospi u molitve.