Izlet bogoslova Riječke nadbiskupije

web-bogoslovi1Od petka 8. srpnja do nedjelje 10. srpnja, bogoslovi Riječke nadbiskupije i jedan sjemeništarac posjetili su župe Bakarskog dekanata. Tradicionalno,  nakon svake akademske godine bogoslovi i sjemeništarci posjećuju župe određenog dekanata kako bi upoznali župe na kojima će jednoga dana djelovati, a domaćinstvo im pruže župnici dajući i na taj način svjedočanstvo dobrih svećenika. Predvođeni rektorom Bogoslovnog sjemeništa „Ivan Pavao II.“ mons. Sanjinom Francetićem, posjet Bakarskom dekanatu započeli su u petak popodne u župi sv. Filipa i Jakova u gradu Grobniku. Župnik vlč. Ivan Friščić upoznao ih je s bogatom poviješću ove grobničke župe, nakon čega su pohodili župu Jelenje gdje ih je u selu Lukeži ugostila rodbina mons. Ivoslava Linića. Bogoslove su upoznali s brojnim događajima iz bliže grobničke povijesti, o stradanjima svećenika koji su se žrtvovali za vjeru, kao i mještanima koji su uvijek bili uz Crkvu. Misu su slavili u novoizgrađenoj crkvi sv. Maksimilijana Kolbea u Podhumu zajedno s mnogobrojnim vjernicima koji su se došli upoznati s budućim svećenicima. Nakon mise posjetili su župnu crkvu sv. Mihovila u Jelenju, gdje ih je ugostio župnik vlč. Ivan Milardović.

web-bogoslovi2U subotu 9. srpnja u svetištu Majke Božje Snježne u Liču sudjelovali su na mladoj misi mladomisnika Riječke nadbiskupije vlč. Josipa Tomića. Zatim su posjetili župe sv. Jurja na Hreljinu i župu sv. Ivana Krstitelja u Zlobinu. U sklopu toga otišli smo vidjeti i ostatke staroga Hreljina čije se zidine još uvijek drže usprkos jakoj buri koja onda često puše. Na večer, župnik obje župe vlč. Miroslav Pergl primio nas je u svoj župni ured u Zlobinu. Domaći Zlobinjani pripremili su nam lovački gulaš koji ćemo dugo pamtiti. Tako bi večer, pa jutro, dan drugi. U nedjelju je bio zadnji dan naše turneje po Bakarskom dekanatu. U 9:30h bili smo na misi u Cerniku, jedan od bogoslova posvjedočio je svoj svećenički poziv, a nakon mise uputili smo se prema Škrljevu i Kukuljanovu. Ugostio ih je mladi upravitelj tih župa vlč. Marko Šarić. Izlet su završili u Cerniku, u župi sv. Bartola gdje im je domaćinstvo pružio župnik mons. Pero Zeba. ( J.P.)