Crkva je mjesto susreta Boga i čovjeka

Župa sv. Mateja na Viškovu svečano je u nedjelju 5. srpnja proslavila 150. obljetnicu posvete crkve. Euharistijsko slavlje na novouređenom trgu ispred crkve predvodio je riječki nadbiskup mons. dr. Ivan Devčić u koncelebraciji sa svećenicima kastavskog dekanata kojemu župa Viškovo pripada, te svećenicima iz drugih dekanata Riječke nadbiskupije. Liturgijsko pjevanje animiralo je oko 120 pjevača iz združenih zborova koji djeluju u župi sv. Mateja i Općini Viškovo.

Pozdravni govor uputili su župnik mons. Ivan Nikolić te načelnica Općine Viškovo Sanja Udović, dok su se svečanosti odazvali izaslanica predsjednice Katica Ivanišević, predsjednica Turističke zajednice Viškova Marina Jurić te predstavnici općinske vlasti.

Nadbiskup je na početku podsjetio na povijest crkve koja je u vrijeme gradnje i posvete pripadala kapelaniji Župe sv. Jelene na Kastvu da bi tek 1931. godine postala samostalnom, a danas i najvećom župom Riječke nadbiskupije. Dodao je kako crkve, osim religioznog, imaju antropološko i društveno značenje te simboliziraju prisutnost nadnaravne stvarnosti u svijetu i uzdižu čovjekov duh prema njoj, podsjećajući ga da je ‘naša domovina na nebesima’, kako kaže Pavao (Fil 3,20) “Crkve, osim o vjeri, svjedoče i o materijalnim mogućnostima, umjetničkom ukusu i stvaralačkom geniju onih koji su gradili i uređivali. U tom smislu mnoge od njih su pravi biseri graditeljstva, kiparstva i slikarstva te se vode kao zaštićeni spomenici kulture o kojima, i u sekularnim društvima, pored vjerske, brine i svjetovna zajednica. To je slučaj i ovdje, u ovoj župi i općini.” Stoga je nadbiskup zahvalio župniku, župljanima kao i načelnici i njenim suradnicima na naporima da se crkva dolično obnovi i uredi za ovaj jubilej.

Govoreći o dubljem religioznom značenju riječi ‘crkva’, riječki nadbiskup je istaknuo kako u njoj Bog stupa u doticaj s čovjekom, upućuje mu svoje poruke i daje svoja obećanja. Crkva je mjesto gdje se Bog spušta k čovjeku i čovjek uzdiže k Bogu. Ona je mjesto susreta Boga i čovjeka, kuća Božjeg naroda, ali i kuća Božja jer u njoj uskrsli Krist na otajstven način okuplja svoj narod oko stola Kruha i Riječi, hrani ga i poučava te u svetohraništu sakramentalno u njoj prebiva, pojasnio je nadbiskup. Crkva je mjesto susreta zajednice vjernika s Kristom i ne odazvati se takvom Susretu znači reći Kristu: “Ne”, upozorio je. Stoga se morate propitati kako se odazivate na susrete u ovu vašu župnu crkvu, na koje vas ne poziva župnik ili biskup, nego sam Krist? Budući da se mnogi olako ispričavaju, ovo je prigoda da pred Bogom i svojom savješću provjerite valjanost i opravdanost svojih isprika, kako ne biste zbog neopravdanih izostanaka ovdje izgubili svoje mjesto na nebeskoj gozbi, kazao je mons. dr. Devčić.

Zaključujući propovijed potaknuo je vjernike na redovno sastajanje s Gospodinom kako bi sve više postajali živim hramom Božjim, živom Crkvom, na sliku jedinstva Presvetog Trojstva, jedinstva u različitosti koje je plod ljubavi Božje u našim srcima. “Budete li tako postupali, ostvarit će se predviđanje vlč. Marijana Dujmića, koji je ovom župom upravljao od 1945. do 1977., u najtežim vremenima za Crkvu i vjernike. On je na odlasku zapisao: ‘Ali crkva i župa sv. Mateja neće propasti jer sam svjedok da dolaze iz daljine novi ljudi i to u velikom broju. Ima na radost dobrih i pobožnih ljudi koji će doći u crkvu sv. Mateja čim budu mogli doći. Ima tu i siromašnih ljudi, ali velike bogate duše. Oni će govoriti i s budućim svećenikom, svojim duhovnim pastirom, pozivati svoje susjede i prijatelje, a i one koji spavaju: ‘Hajdemo u dom Gospodnji!’ Neće nestati vjere u župi sv. Mateja, stari djedovi mnogo su žrtvovali i molili se Bogu da Bog i Majka Božja Trsatska očuva vjeru kod njihovih potomaka. I Bog će ih uslišati jer nijedna prava molitva nije uzaludna.”

Na kraju misnoga slavlja  pohvalio je zajedništvo župljana Viškova i predstavnika najvećih političkih stranaka koje rade zajedno za dobrobit građana. Viškovo bi po tom pitanju moglo postati primjerom ostalim lokalnim zajednicama u Hrvatskoj, kazao je nadbiskup.

A upravo zahvaljujući tom zajedništvu, dan uoči misnoga slavlja u subotu 4. srpnja otvoren je novouređeni trg ispred župne crkve te otkrivena bista fra Marijanu Blažiću te spomen ploča braći Ivanu i Mati Baštijanu.