Kozala proslavila župni blagdan

toranj-webRiječki nadbiskup i metropolit mons. dr. Ivan Devčić predvodio je u nedjelju 1. studenog u prijepodnevnim satima svečano misno slavlje u crkvi sv. Romualda i Svih Svetih na Kozali u povodu proslave župnog blagdana.

Govoreći o svetkovini Svih Svetih istaknuo je kako svece trebamo slijediti i kako nam oni moraju biti životni uzori. „No, Crkva ih ne bi mogla proglasiti svetima u nebu da nisu sveto živjeli na zemlji. Zato je svaki novi svetac kojega Crkva proglasi dokaz da na zemlji još uvijek ima svetosti, da još uvijek postoje ljudi koji se trse dosljedno nasljedovati Isusa, jer svetost se upravo sastoji u nasljedovanju i suobličavanju Isusa Krista, koji je kao Bog jedini svet po sebi.“ Podsjetio je na riječi pape emeritusa Benedikta XVI. da se svetost ne sastoji u tome da se čine izvanredne stvari, već u tome da se sjedinimo s Kristom, da živimo njegova otajstva, da usvojimo njegova držanja, njegove misli, njegovo vladanje. Slično je govorio i sv. Ivan Pavao II. ističući da se ideal kršćanske svetosti „ne smije pogrešno shvatiti, kao da bi uključivao neku vrstu izvanrednog života koji mogu živjeti samo neki ‘velikani’ svetosti“, kazao je nadbiskup.

Podsjetio je i na pastoralne smjernice: „Na svetost pozvani“, koje su, ponukani pozivom sv. Ivana Pavla II.,  izdali hrvatski biskup 2003. i u kojima stoji da su na svetost pozvani svi kršćani, te da svetost treba biti cilj svega pastoralnog djelovanja Crkve. Govoreći o evanđelju o blaženstvima koje se naviješta na svetkovinu Svih Svetih, poručio je da Crkva time želi reći kako su sveci oni koji su blaženstva živjeli i na taj način postali svetima. „Budući da Isus naziva blaženima siromahe, proganjane, ožalošćene, gladne i žedne pravednosti, milosrdne, čiste srcem, mirotvorce, to znači da su sveci hrabro prihvaćali i podnosili sve tegobe ovog života čvrsto vjerujući u Božju providnost i u Isusovo obećanje: ‘U svijetu imate muku, ali hrabri budite – ja sam pobijedio svijet.’ (Iv 16,33) Sveci nisu bili slabići, nego hrabri ljudi koji su se uprtog pogleda u nebo suočavali s izazovima svog vremena.“

Kao primjere naveo je Belgijanca sv. Damjana de Veustera, ali i bl. Alojzija Stepinca koji se hrabro opirao dvama totalitarističkim bezumljima, bl. Miroslava Bulešića koji je zaklan 1947. nakon krizme u Lanišću, te izrazio radost što će njegove moći uskoro dobiti i crkva na Kozali. „Nadam se da će vam to biti dodatnim poticajom da i sami budete hrabri ljudi i kršćani, kao što su bili sveci, koji nisu slijedili duh ovoga svijeta, nego Duha Svetoga, kojega Isus dariva onima koji ga žele primiti i slijediti.“

Potrebna obnova crkvenog tornja

Na kraju misnoga slavlja nadbiskup je potaknuo vjernike da se uključe o obnovu crkvenog tornja koji je u jako lošem stanju. Toranj sa zvonikom visok je 64. metra i njegova obnova uvelike će ovisiti o donacijama. Crkva sv. Romualda i Svih Svetih nalazi se uz groblje Kozala na kojemu su pokopani mnogi Riječani te se s pravom može reći da je crkva svih Riječana. Stoga je potaknuo i one koji nisu župljani župe Kozala da se, u okviru svojih mogućnosti, uključe u obnovu. Sve potrebne informacije vezane uz donacije mogu se dobiti u župnom uredu župe sv. Romualda i Svih Svetih.