Velikan po službi, uzor u skromnosti
Kategorija:
Vijesti

„U službi Svete Stolice po čitavom je svijetu svjedočio evanđelje, a živio je skroman i ponizan život. Ovaj veliki sin našega kraja dao nam je tako primjer kojega trebamo nasljedovati“, rekao je župnik Brseča Petar Belanić predvodeći 20. srpnja misu spomena na 100. obljetnicu rođenja nadbiskupa Josipa Uhača. Mještani Sv. Jelene kod Brseča okupili su se ispred male kapelice u Uhačevom rodnom mjestu i tako se prisjetili svog sumještana, vatikanskog diplomata i jedne od najzaslužnijih osoba za međunarodno priznanje Hrvatske 1992. godine. Iako su ga vatikanske službe selile po cijelom svijetu, uvijek je rado navraćao u rodno mjesto, potvrdili u to svi koji ga se sjećaju i koji su ga zvali „barba Pepi“.

Župnik Belanić podsjetio je na ta svjedočanstva i pozvao mještane da nasljeduju njegov primjer širenja evanđelja, domoljublja, skromnosti i poniznosti. „Nama, koji smo ponosni na njega to je poticaj i obaveza da ga slijedimo i učimo od njega. Da i mi svjedočimo evanđelje u našim obiteljima, našem mjestu, svugdje gdje se nalazimo.“

Da je on jedan od velikana ovog kraja podno Učke potvrdio je i načelnik općine Mošćenička Draga Rikardo Staraj te istaknu da su okupljanja na ovakvim mjestima posebna.

Jedan od najzaslužnijih za to je Bernard Franković, sada umirovljeni profesor, koji je s Uhačem u rodu i često je imao priliku s njim pričati o njegovoj službi i zadaćama, posebno u vrijeme Domovinskog rata kada se svim snagama zalagao za međunarodno priznanje Hrvatske. Franković je na kraju mise podsjetio da je prije godinu dana obilježena 25. obljetnica Uhačeve smrti te postavljeno spomen-obilježje ispred crkve sv. Jelene, a ove se jeseni priprema i znanstveni skup na kojemu bi trebali sudjelovati i diplomati s kojima je radio. Josip Uhač u siječnju 1998. godine pokopan je u župnoj crkvi sv. Jurja u Brseču.

Riječki nadbiskup Mate Uzinić ove je zime prilikom otkrivanja spomen-obilježja Uhaču potvrdio da nadbiskup Uhač može biti primjer svakome vjerniku. “Uhačeva veličina ne proizlazi prvenstveno iz visokih službi koje je obnašao, nego iz načina na koji ih je obnašao. Bio je jednostavan, skroman, pobožan i vjeran svećenik i biskup. Uhačeva vjernost Crkvi svakome od nas danas može biti nadahnuće u ostvarenju poziva.“

U povodu 100. obljetnice rođenja Josipa Uhača, središnji vatikanski informativni portal Vatican News, objavio je dan ranije, 19. srpnja tekst o njegovom životu i djelovanju na temelju razgovora novinara Alessandra Di Bussola s povjesničarem Markom Medvedom.

Uhač je bio nuncij u Njemačkoj od 1984. godine do 1991, a u lipnju 1991. Ivan Pavao II. imenovao ga je tajnikom Kongregacije za evangelizaciju naroda. Tu je bio do svoje smrti. Nadležnost Kongregacije tada se proširila na gotovo cijelu Afriku, Aziju, Oceaniju isključujući Australiju, dio Latinske Amerike, kao i Bosnu i Hercegovine. “Danas znamo – kaže Medved za Vatican News – da je Uhač iz palače na Piazzi di Spagna odigrao važnu i nedovoljno dokumentiranu ulogu u diplomatskom priznanju Slovenije i Hrvatske, kada su na čelu vatikanske diplomacije bili Jean Luis Touran i kardinal Angelo Sodano kao državni tajnik.”

Zahvaljujući i njegovom diplomatskom radu, u siječnju 1992. nakon nekoliko mjeseci rata u Hrvatskoj postignut je prekid vatre. Kada je 1993. godine, nakon početka diplomatskih odnosa između Svete Stolice i Hrvatske, otvorena Apostolska nuncijatura u Zagrebu, Uhaču je pripala čast da je svečano otvori, kao predstavnik pape Ivana Pavla II.

Rat se u međuvremenu proširio i po susjednoj Bosni i Hercegovini, državi za čiju je Crkvu tada bila nadležna Kongregacija za evangelizaciju naroda s Uhačem na čelu. Sveta Stolica je bila je tako u mogućnosti preko nadbiskupa Uhača vršiti intenzivan rad materijalne i duhovne pomoći žrtvama sukoba i mjesnoj Crkvi, kao i zauzeti se za zaštitu jedinstva zemlje pred prijetnjama raspada i podjele njezina teritorija.

Skip to content