Isus nas potiče na poniznost

web-cetvrtak1Misa Večere Gospodinje

Isusova gesta pranja nogu učenicima jest slika njegove poniznosti. Time i nama poručuje da se oslobodimo oholosti koja je uzrok svih grijeha, rekao je riječki nadbiskup mons.dr. Ivan Devčić u četvrtak 29. ožujka predvodeći Misu Večere Gospodnje s obredom pranja nogu u crkvi Uznesenja Blažene Djevice Marije u Rijeci.

Crkva se toga dana spominje Isusove posljednje večere i ustanovljenja Euharistije te je nadbiskup istaknuo da smo kao vjernici dužni sudjelovati u slavlju čina kojim je Krist, žrtvujući sebe, nas spasio. Ovaj nam blagdan u svijest doziva veliku ljubav Božju, veliku tajnu naše vjere i svaka nedjelja i sveta misa naši su zapovjedni blagdani. Kada je Isus oprao noge svojim učenicima, učinio je to da nas potakne na poniznost, na oslobođenje od grijeha, na poslušnost Bogu. To pranje nije samo fizičko pranje nogu, nego nutarnje pranje od grijeha u čemu se očituje temelj naše vjere – odricanje od grijeha. Zato nam je omogućio da krštenjem postanemo djeca Božja, da nam se krštenjem izbišu grijesi. S druge strane, znajući da smo ljudi koji će opet griješiti, podario nam je sakrament ispovijedi zahvaljujući kojemu, ako se iskreno pokajemo, opraštaju nam se grijesi. Zato nastojmo živjeti ovozemaljski život sa što većom zahvalnošću Bogu za ljubav i milosrđe koje nam pruža. Takve osjećaje bismo trebali njegovati prema Isusu kroz cijelu godinu, a po uzoru na riječi sv. Ignacija Loyole živjeti čineći sve na veću slavu Božju, poručio je nadbiskup Devčić.