Sadržajniji Veliki tjedan u župi Delnice

web-delnice2Kapela Svetog Križa na Kalvariji jedan je od objekata koji svjedoče o bogatoj tradiciji vjerskog života u Delnicama, jer se vrijeme njezine gradnje vezuje uz doba kada je na obližnjoj lokaciji zvanoj Vidam. Prije sadašnje, izgrađena je prva župna crkva posvećena Svetom Ivanu Krstitelju. Na ovogodišnji blagdan Cvjetnice 9. travnja ta je poveznica s prošlošću dodatno osnažena. Na prijedlog delničkog župnika vlč. Tadije Tomkića prostor ispred kapele Svetog Križa ove je godine prvi put bio polazišno mjesto blagdanske procesije do župne crkve. Iako je ovogodišnja ruta bila višestruko dulja od one ranijih godina, kada je procesija prema crkvi polazila s prostora gradskog groblja, na nju se odazvao dosad najveći broj župljana. Osim toga, promjenom rute blagdanska je procesija, poput one tjelovske,  prvi put prošla središnjom gradskom prometnicom u Delnicama. Nakon Cvjetnice, liturgijski sadržajniji nego ranijih godina u Župi Delnice će biti i dani Vazmenog trodnevlja. Točnije, nakon niza desetljeća ove godine će, u sklopu liturgije Velikog Četvrtka, također na poticaj župnika Tomkića,   iznova biti održan i obred pranja nogu. (N.L.)

Foto: Arsen Silić