Nadbiskup Devčić susreo se s novim provincijalom Hrvatske pokrajine Družbe Isusove

fb2Riječki nadbiskup mons. dr. Ivan Devčić susreo se u ponedjeljak 20. studenog u  Nadbiskupskom domu u Rijeci s novim provincijalom Hrvatske pokrajine Družbe Isusove p. Daliborom Renićem  i superiorom isusovačkog samostana u Opatiji p. Mirkom Nikolićem. Provincijal je istaknuo iznimnu suradnju riječkog nadbiskupa s Družbom Isusovom. Podsjetio je na 390. godišnjicu isusovačke prisutnosti u Rijeci, odnosno osnivanje Gimnazije i Knjižnice koja ima korijene u isusovačkom kolegiju. Suradnja se osobito pojačala u vremenu nakon Drugog svjetskog rata da bi danas bila prisutna kroz nadopunu nadbiskupijskog pastorala. Isusovci u Riječkoj nadbiskupiji skrbe o župama Presvetog Srca Isusova na Zametu te sv. Jakova u Opatiji. U sklopu opatijske crkve Navještenja BDM  vode Dom duhovnih vježbi koji je osobito posvećen trajnoj izgradnji svećenika, redovnika i redovnica te vjernika laika. U proljetnim i jesenskim terminima u Domu se održavaju duhovne vježbe za svećenike ne samo Riječke nadbiskupije, nego i drugih biskupija Hrvatske, ali i susjednih zemalja, rekao je provincijal.

fb1Također, razgovaralo se o potrebama pastorala s mladima pri čemu je provincijal podržao otvaranje Centra za mlade „Bl. Miroslav Bulešić“.  S obzirom na veliko zanimanje vjernika laika za ignacijanskom duhovnošću, osobito po modelu Duhovnih vježbi u svakodnevnom životu, sugovornici su izrazili nadu kako će se u Rijeci, po uzoru na Zagreb, Dubrovnik, Split i Osijek, u bliskoj budućnosti organizirati ignacijanske duhovne vježbe za vjernike laike grada Rijeke.