Moguće je u 21. stoljeću živjeti Isusova načela

web-2U srijedu 22. ožujka u Velikoj dvorani Nadbiskupskog ordinarijata u Rijeci predstavljena je knjiga Anite Brezović “Evo čovjeka”. Riječ je o djelu duboke teološke tematike, a između korica autorica je predstavila svoja promišljanja o 21 Isusovih izjava koje je dvije godine ‘testirala’ u kontekstu današnjeg vremena marketinga, globalizacije i sveopće depresije – koliko je danas moguće živjeti Isusovo učenje? Uz autoricu, o djelu je govorila dr.sc. Liljana Pavlović, prof., a večer moderirala doc. dr. sc. Kristina Pilipović, dr. med. Organizator događaja bilo je Akademsko katoličko društvo “Jeronim”.

Knjiga pripada publicističkom diskurzu i autorica, između ostaloga, u svojim promišljanjima upozorava na New age koji je ušao u sve pore života, kazala je Pavlović. Izdvajajući neka od autoričinih promišljanja, kazala je kako Brezović pitanje ljubavi promišlja kroz prizmu hrabrosti, a ne slabosti što je čest slučaj u suvremenom društvu. Osobito me se dojmilo poglavlje o opraštanju gdje autorica apostrofirajući Isusove riječi: „Ako otpuštate ljudima pogrješke njihove, otpustit će i vama Otac vaš nebeski.“, primjećuje da je opraštanje važno za psiho-fizičko zdravlje čovjeka. Opraštanje je odlika snažnih, poručila je Pavlović govoreći o promišljanjima autorice djela. Također, primijetila je i da je za suvremenog čovjeka molitva ritual, nešto što čini zbog okoline, a ne zbog same vjere. U ovo korizmeno vrijeme autorica je otvorila mogućnost da se knjiga čita u poglavljima, a ne iščitava od početka do kraja, zaključila je Pavlović.

Anita Brezović obradila jer 49, a objavila promišljanja o 21 najpoznatijih Isusovih izjava. Na svakom sam u početku ‘pala’ i dugo sam se mučila, kazala je autorica svjedočeći da je svaku izjavu nastojala živjeti dvije godine. Istaknula je da takav izbor života od čovjeka traži stopostotnu promjenu životnih načela, ali i da budu spremni na borbu s okolinom u kojoj žive. Polazna tema bila joj je Uskrs te je sa stajališta vjernika laika primijetila kako smo dužni svakodnevno uskrsnuti više puta, odnosno svaki dan truditi se biti bolji ljudi. Moguće je u 21. stoljeću živjeti Isusova načela, ali samo ako čovjek tomu pristupa kao misiji za svoj boljitak. Kod Isusa nema nerazumljive filozofije. On je Učitelj koji je prvi prošao taj put i njegovim stopama svatko može proći ako je spreman na samokontrolu i ‘samoodgoj’.

web-1Govoreći o new ageu, kojega kao vjernik laik ne može prihvatiti, primijetila je da je riječ o marketinškom triku kojega je prihvatio veliki broj ljudi. Osim toga, a osvrčući se na njegov ‘duh’ koji se po navodima nekih pojedinaca uvukao u Crkvu, autorica je poručila da su Crkva – njeni vjernici, te da je najlakše uprijeti prstom u instituciju. Odgovornost je na nama i ljudi su konzumenti new agea kazala je autorica. Zaključujući je istaknula zadatak koji je njoj, ali i mnogima najteže ispuniti – bezuvjetno oprostiti. Smatra da ljudi nisu sposobni za to jer i nakon oprosta u nama ostaje ono ‘ali’. Na tome treba najviše raditi, proučila je Brezović. U raspravi koja je uslijedila istaknuto je kako nas kroz život ne uče kako voljeti, nego kako doći do toga da nas drugi zavole.

Događaju se odazvao riječki nadbiskup i metropolit mons. dr. Ivan Devčić koji je čestitao autorici na djelu.