Duhovne vježbe svećenika Riječke nadbiskupije i Gospićko-senjske biskupije na Krasnu

web-krasno-duhovneOtkad je Riječko-senjska nadbiskupija podijeljena na Riječku nadbiskupiju i Gospićko-senjsku biskupiju, svećenici ovih dviju nad/biskupija svake godine obavljaju zajedno duhovne vježbe. Jedan se turnus održava u Svetištu Majke Božje od Krasna, na području Gospićko-senjske biskupije, a drugi u Domu pastoralnih susreta u Lovranu. Tako su i ove godine 23 svećenika iz ovih dviju nad/biskupija i jedan iz Porečko-pulske biskupije sudjelovali na duhovnim vježbama od 28. do 31.  kolovoza. Duhovne je vježbe vodio mons. dr. Zdenko Križić, gospićko-senjski biskup. On je nagovorima o Mojsiju kao vođi izraelskog naroda, koji posreduje između naroda i Boga, zagovara narod pred Bogom, moli za oproštenje njegovih grijeha, vodi ga iz ropstva u slobodu, trpi zbog njegova stalnog mrmljanja i nezadovoljstva, pokazivao kako je takav Mojsije slika i uzor svakom svećeniku.  Štoviše, u sudbini Mojsija i izraelskog naroda, kojeg je faraon htio zatrti, prepoznaje se sudbina Crkve, koja je također izložena stalnim progonstvima i zatiranjima. Ali Bog vodi s bezgraničnim strpljenjem i milosrđem Crkvu kao što je nekad vodio izraelski narod iz ropstva u slobodu, iz smrti u život, i nitko ga ne može u njegovu naumu spriječiti. Kao što mu je za ostvarenje svojih planova bio potreban Mojsije, tako smo mu i za vođenje Crkve, novog naroda Božjega, prema novom životu, u novu obećanu zemlju, potrebni vođe i pastiri, tj. svećenici, govorio je mons. Križić.

U prekrasnom ambijentu krasnarskog svetišta, u divnoj prirodi, u tišini i obdareni prekrasnim vremenom, svećenici su razmatranjima, klanjanjem, sv. misom i adoracijom, imali divnu priliku za obnoviti se i napuniti „baterije“, za novu pastoralnu godinu.