Koledvanje u Kastvu

web-koledvanje-1U srijedu 6. siječnja na blagdan na blagdan Bogojavljenja, Kastvom su tradicionalno koledvala  Tri kralja, odnosno članovi muške klape „Kastav“ koji su na ovaj način svojim sumještanima poželjeli sretan Božić i novu godinu.

Nezaobilazno mjesto bila je župna kuća župe sv. Jelene Križarice u kojoj ih je nakon mise s okupljenim vjernicima dočekao i pozdravio župnik vlč. Franjo Jurčević. Domaćin ih je po tradiciji nagradio “dobrom” rukom, u prošlosti je to bilo voće, piće i ponekad novac, a danas su to većinom novčani darovi. Nakon pjesme, pozdrava i zahvale, župnik Jurčević darivao je Tri kralja, te je njih i sve okupljene počastio pićem. Ova tradicija obnovljena je 1995. godine i od tada kontinuirano koledvaju. Prije toga, zadnji put se koledvalo 1946. godine, poručio je jedan od ‘kraljeva’, Saša Matovina dodajući kako je odjeću koju nose skrojila i sašila, te održava časna sestra Bonifacija.