„Izazov sekti u pastoralnom djelovanju danas“

web-permanentno1„Izazov sekti u pastoralnom djelovanju danas“ tema je susreta permanentne formacije svećenika Riječke metropolije do 10 godina službe koji se održao u Domu pastoralnih susreta u Lovranu 15. i 16. studenog o.g. Susretu su nazočili riječki nadbiskup i metropolit mons. dr. Ivan Devčić, krčki biskup mons. dr. Ivica Petanjak i gospićko-senjski biskup mons. dr. Zdenko Križić.

Pozdravnu riječ uputio je mons. dr. Devčić. Kazao je kako se ovi susreti ne bi smjeli svesti na vikend-susrete, nego bi se trebali produžiti u intelektualno i stručno bavljenje onoga što je svećenicima povjereno u njihovom ‘dnevnom redu’. „Svećenik mora ostati intelektualac, a to ne može postati ako se ne bavi intelektualnim radom. On treba pratiti ‘što se’ i ‘zašto’ nešto događa u društvu. Nemojte biti oni koji će informacije tražiti samo na ‘smartfonu’. Budite oni koji će rješenja tražiti i u ‘tvrđem tekstu’, u knjigama. Time ćete odgajati vjernike za veću dubinu življenja u našoj stvarnosti.“ Upozorio je na opasnost da svoje slobodno vrijeme banaliziramo provodeći ga pred TV-om. Ljudi nas gledaju i ocjenjuju prema onome kako živimo, poručio je nadbiskup Devčić.

Uvodno predavanje na temu: „Problematika sekti i alternativnih duhovnosti na području župe“, imao je vlč. Hrvoje Poljak. Govoreći iz osobnog iskustva djelovanja u župi u Novom Vinodolskom osobito je istaknuo opasnosti sveprisutnog New Age pokreta koji najjače želi prekinuti sa svime što je tradicionalno. New Age se oslanja na astrologiju, bavi se oklutizmom i u središtu mu je čovjek. Ipak, najopasnije je to što u pozadini ima okultnu praksu, magiju i ezoteriju i prodire brzo ne samo u društvo, nego i crkve. Ljudi koji ne poznaju dovoljno svoju vjeru lako upadaju u zamke New Agea, upozorio je predavač dodajući kako je dužnost svećenika o tome govoriti i primjere New Agea raskrinkati. Kao primjere naveo je veliki broj newageovskih labirinata koji su izgrađeni na području Novog Vinodolskog i Crikvenice, a koji se propagiraju kao turistička ponuda. Također, kroz župne listiće koje je izdavao u župi vjernike je upozoravao na opasnosti koje se nalaze u bioenergiji, homeopatiji, kristalima, pojedinim animiranim filmovima i drugim primjerima New Agea.

web-permanentno2U raspravi koja je uslijedila istaknuto je kako je pokret New Agea opasniji od ateizma. Potrebno je dodatnu pozornost posvećivati i upozoravati vjernike na njegove opasnosti.

O novim oblicima alternativne religioznosti i duhovnosti kao izazovu kršćanskoj duhovnosti danas govorio je mr. sc. Vjekoslav Đapić, dok je o pastoralu kao odgovoru alternativnim oblicima religioznosti predavanje pripremio doc. dr. sc. Nikola Vranješ. Kao prvi razlog zašto vjernici posežu za alternativnim oblicima religioznosti istaknuo je nedostatak istinskog obraćenja i susreta s Isusom. Drugi razlog je nepoznavanje ili neprihvaćanje bitnih elemenata kršćanskog nauka i duhovnosti. Također, jedan od razloga je odbacivanje teologije križa i pogrešno poimanje patnje, kao i prenaglašavanje emocionalne dimenzije života vjere te nespremnost za prihvaćanje moralne zahtjevnosti kršćanstva, rekao je predavač.

Pored osobnih razloga, svećenik je dužan upozoriti i na razloge koji postoje na razini zajednice. Pretjerivanja i zastranjenja u nekim segmentima života zajednice jedan su od temeljnih razloga za traženje alternativnih oblika duhovnosti. Za kršćansku vjeru i duhovnost osobito je važno što se događa na razini zajednice tj. što i kako zajednica moli, slavi i što ističe. Ta vanjska izražajnost vjere zajednice jedan je od odlučujućih čimbenika ukupnog profiliranja vjere i duhovnosti pojedinih vjernika, pojasnio je predavač. Dodao je da pretjerivanje i zastranjenja na tom prodručju mnogima postaju poticajem traženja nekih drugih oblika duhovnosti mimo crkvene zajednice. Svećenikova je osobita odgovornost takvo vođenje i uređenje pojavnih očitovanja vjere zajednice da budu u duhu Crkve, istaknuo je Vranješ.

U nastavku je istaknuo kako je zanemarivanje emocionalne dimenzije života vjere i pogrešno tumačenje teologije križa važan razlog na razini zajednice koji mnoge može potaknuti na traženje nekog drugog alternativnog duhovnog puta. Ova tendencija danas je osobito zamjetna u nekim molitvenim skupinama i udrugama, upozorio je.

Zaključujući predavanje istaknuo je pastoralni birokratizam i manjak osobnom pristupa u djelovanju kao važan razlog zašto vjernici traže drugi oblik duhovnosti. To je ujedno ključni motiv zašto se udaljavaju od crkvenih zajednica. Osim toga, loši primjeri i sablazan mogu predstavljati dodatni motiv udaljavanju od župne zajednice i pronalasku alternativnog duhovnog puta. Također, važan motiv za udaljavanje može biti i manjkavost u njegovanju duhovno-molitvenog života zajednice, ali i pojava vjerskog fanatizma i fundamentalizma u zajednici.

Na završnom dijelu susreta o iskustvima pomaganja ljudima koji su upali u teške oblike religioznosti protivne kršćanstvu govorio je p. Ivan Vinkov.