Vlč. Krizmanić je i pred smrt ostavio primjer za nasljedovati

web-pogreb1Riječki nadbiskup i metropolit mons. dr. Ivan Devčić predvodio je u utorak 27. listopada u župnoj crkvi sv. Terezije Avilske u Ravnoj Gori misu zadušnicu s obredom sprovoda umirovljenog svećenika vlč. Vladimira Krizmanića.

Osvrčući se na Isusov poziv iz Ivanova evanđelja da onaj tko mu hoće služiti neka ide za njim, te gdje je Krist,  ondje će biti i njegov služitelj, kazao je kako je svaki svećenik, koji je pošao za Kristom obećavši poslušnost njegovoj Crkvi, iskusio radosti i žalosti, blagoslove i poteškoće na tom putu za Isusom. „Taj put je put pšeničnog zrna koje, kad je jednom bačeno na zemlju treba umrijeti da bi donijelo obilat rod. Svaki svećenik, pa i vlč. Vladimir Krizmanić, u svom životu nije birao na koju će zemlju pasti već je, prepuštajući tu odluku Duhu Svetom kroz ruke biskupa, uvijek spremno išao na povjerene mu službe. Nastojao je poput pšeničnog zrna umrijeti sebi i svojoj volji da bi donio obilat rod u svojem djelovanju.“

Zadnje godine proveo je u Svećeničkom domu u Rijeci gdje je 2010. dočekao svoj zlatomisnički jubilej – 50. godina svećeništva. Uvijek je vedro i radosno pozdravljao sjemeništarce radujući se budućim svećenicima koji će uskoro krenuti u Kristov vinograd, pa i župe gdje je i on sam djelovao, rekao je nadbiskup. „Njegovo svećeničko služenje nije prestalo odlaskom u mirovinu, jer svećenička mirovina nije mirovanje u pravom smislu te riječi. On je, iako umirovljen, i dalje molio za narod Božji, žive i mrtve, dapače čitav svijet prikazujući ga u svetoj misi koju je svakodnevno služio čekajući da ga pozove Gospodin Isus.“

Vlč. Krizmanić je i pred smrt ostavio primjer za nasljedovati. Dopustio je da ga Krist još jednom posluži, da bi nama poslužio njegov primjer. Kao vjeran Kristov službenik, primio je sakramente ispovijedi, bolesničkog pomazanja i posljednju pričest – zvanu popudbina. To je učinio da bi s Kristom izvršio prijelaz iz ovog prolaznog svijeta u vječnost vjerujući da će gledati oči u oči Isusa kojega je svakodnevno gledao pod plaštem kruha i vina na oltaru, rekao je riječki nadbiskup. „Znao je da ga ništa više neće moći odvojiti od Onoga koji ga je pozvao da mu služi i nadao se da će u nebesima kraljevati s Kristom s kojim je na zemlji bio supatnik.“

web-pogreb2U nastavku je istaknuo da ono što mi danas možemo učiniti za vlč. Krizmanića, uz tjelesno djelo milosrđa da mrtva pokopamo, jest da poput Jude Makabejca prinesemo žrtvu okajnicu za njegove grijehe. „Završetkom Starog zavjeta, Krist je zamijenio sve žrtve koje su se prinosile u Jeruzalemskom hramu jer se on prinio kao jedina i savršena žrtva, kao Janje Božje. Stoga ta žrtva koju ćemo prinijeti je zapravo sveta misna žrtva koju sada slavimo u kojoj se Krist, jednom prinesen Ocu za spas svijeta i oproštenje grijeha, žrtvovao da nas otkupi. Svaki čovjek, pa makar on bio svećenik, zaogrnut je ljudskom slabošću, stoga mi u ovoj misnoj žrtvi molimo za našeg brata Vladimira da mu Gospodin oprosti nedostatke ljubavi prema Bogu i bližnjima kao i sve propuste koje je učinio u ljudskoj slabosti.“

Potaknuo je mnogobrojnu braću svećenike, rodbinu i prijatelje pokojnika, da mole Gospodina da vlč. Krizmaniću podari vječni pokoj iščekujući dan uskrsnuća, a braću svećenike da prikažu, u ime bratskog zajedništva, svetu misu za pokojnog vlč. Vladimira.

Vlč. Vladimir Krizmanić preminuo je blago u Gospodinu u nedjelju 25. listopada u 81. godini života i 56. godini svećeništva.