Vazmeno trodnevlje

2. – 4. travnja

Vazmeno trodnevlje najznačajnije je vrijeme u liturgijskoj godini kada se vjernici prisjećaju  muke, smrti i uskrsnuća Isusa Krista. Počinje Misom večere Gospodnje na Veliki četvrtak i završava Vazmenim bdijenjem na Veliku subotu.

Veliki četvrtak dan je ustanovljenja svećeničkog reda i Euharistije. Toga dana prestaju zvoniti zvona u crkvama  i ne sviraju se orgulje do Vazmenog bdijenja. Veliki petak spomendan je Isusove muke i smrti. Taj dan ne slavi se misa, oltar je bez križa, svijećnjaka i oltarnika čime se ukazuje na Kristovu muku i smrt. Toga dana obvezan je post i nemrs. Velika subota najsvetija je noć u liturgijskoj godini kada se i prvi puta, od početka korizme, zapjeva “Aleluja”. Vazmenim bdijenjem počinje uskrsno vrijeme. Donosimo raspored misa i obreda vazmenog trodnevlja koje predvodi riječki nadbiskup i metropolit mons. dr. Ivan Devčić:

2. travnja – Veliki četvrtak – Misa večere Gospodnje – 18 sati, crkva Uznesenja Blažene Djevice Marije – Assunta

3. travnja – Veliki petak – obredi Muke Gospodnje – 18 sati, katedrala sv. Vida

4. travnja – Velika subota – Vazmeno bdijenje – 21 sat, crkva Uznesenja Blažene Djevice Marije – Assunta