6. Festival hrvatskih katoličkih filmova Trsat

11. – 13. lipnja

Šesti po redu Festival hrvatskih katoličkih filmova Trsat 2015. održat će se u Svetištu Majke Božje Trsatske od 11. do 13. lipnja. Trsatsko svetište ugostit će godišnju produkciju katoličkih filma koji se snimaju u Hrvatskoj i njenoj dijaspori.

Filmove najrazličitijih žanrova odabire selektor festivala Bernardin Modrić, a najbolji konkuriraju za glavnu festivalsku nagradu te pet strukovnih nagrada (najbolji redatelj, najbolji scenarist, najbolji snimatelj, najbolji skladatelj i najbolji montažer). Odluku o tome donosi peteročlani žiri. Festival Trsat predstavlja mogućnost da se produkcija dokumentarnih, kratkih igranih i animiranih filmova vjerske tematike prikaže na ovom prvom nacionalnom festivalu ove vrste te da se natječu i vrednuju po strogim kriterijima izvrsnosti umjetničkih i tehničkih standarda.

Uloga ovoga festivala, pa i jedan od razloga njegova pokretanja, jest promoviranje značaja i vrijednosti audiovizualne umjetnosti u djelovanju Katoličke crkve u Hrvatskoj, te poticanje iste da se uključi u financiranje filmske produkcije i snimanje filmova s novim autorskim pristupima i novim temama. Prošlogodišnji festival potvrdio je dobar smjer kojim smo krenuli, jer se sve više filmova bavi suvremenim životom crkve. Ono što posebno veseli jest pojava mladih neafirmiranih autora, srednjoškolaca, studenata a i osnovnoškolaca, koji snimaju svoje filmove na ove teme tražeći pri tome neki svoj umjetnički i filmofilski izraz.

Raspored:

ČETVRTAK, 11.06.2015.

Aula Ivana Pavla II

20:00 – 20:20 OTVORENJE FESTIVALA

20:20 – I TEBE SAM VIDIO U SNOVIMA. Redatelj: MATEJ SUNARA. Trajanje: 35 minuta

20:55 – PISMA NOVOROĐENOM ISUS. Redatelj: ZDRAVKO TERKEŠ. Trajanje: 16 minuta

21:11 – DREKAVAC. Redatelj: IVAN MOKROVIĆ. Trajanje: 25 minuta

21:36 – TRAGOVI JEDNE VIZIJE – mons.BOŽO MILANOVIĆ. Redatelji: IRENA HRVATIN i NEVEN MIHAEL DIANEŽEVIĆ. Trajanje: 35 minuta

22:11 – ZALJUBLJEN U ISUSA – don BOŽIDAR MEDVID. Redatelj: PETAR JURČEVIĆ. Trajanje: 35 minuta

PETAK, 12.06.2015.

Aula Ivana Pavla II

20.00 – ZAGREBAČKA BIBLIJA. Redatelj: NEVEN – MIHAEL DIANEŽEVIĆ. Trajanje: 32 minute